Ya daraltılmış bölge ya aynen devam

Genel seçimlerin yeni sistemle yapılabilmesi için gerekli düzenlemeler için 1 ay süre kaldı. AK Parti, ya daraltılmış bölge ya da mevcut sistemle devam etme fikrinde

AK Parti MYK, Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanarak seçim sistemini masaya yatırdı. Anayasa gereği seçimlere bir yıldan az süre kala yapılan değişiklikler ilk seçimde uygulanamıyor. Bu nedenle 2015 haziran ayında yapılacak genel seçimlere dönük değişikliklerin önümüzdeki bir ay içinde Meclis'ten çıkartılıp yürürlüğe girmesi gerekiyor. Toplantıda dar, daraltılmış bölge ve mevcut sistem tartışıldı. MYK üyeleri dar bölgeyi "Sistem siyaseti yerelleştirir. Parti disiplini ortadan kalkar. Doğu'da BDP tüm milletvekillerini çıkartır. Ege ve Akdeniz'de MHP-CHP ittifakına zemin hazırlar" diye eleştirdi. Erdoğan ise "Dar bölgenin en iyi sistem olduğunu düşünüyorum. Ancak düzenleme için zaman az" dedi. Tartışmalar sonunda dar bölge üç olasılık içinde en geriye düştü. Daraltılmış bölge ile ilgili MYK'ya sunulan formüle göre seçim barajı yüzde 5'e inecek.

AYM'NİN İPTAL ENDİŞESİ

Ancak burada da Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) iptal kararı verme ihtimali endişe yarattı. MYK üyeleri, "Mahkeme seçim barajını kaldırabilir. Ancak bu durum parti için sorun olmaz" dedi. AYM'nin iptaliyle oluşacak kaostan endişe eden AK Parti, mahkemenin kararlarını taradı. 1960'larda AYM'nin tüm seçim sistemini işlemez hale getirecek bir karar verdiği, iptalden sonra bambaşka bir model ortaya çıktığı ve nispi temsil sistemine geçildiği bildirildi. AYM riski göze alınamazsa mevcut sistemle yola devam edilecek. AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, seçim sistemine henüz karar verilmediğini belirterek, "Dar ve daraltılmış bölge simülasyonları hazırlandı, onlar üzerinden tartışıldı. Cuma gününe kadar belli olur. Doğru bir eğilim belirlenir" dedi.

PUSULADA FOTOĞRAF OLSUN
MYK'da Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin değerlendirme yapılırken, "Seçim pusulasında adayların fotoğrafının yer alması konusunda YSK ile temasa geçildi. YSK adayların fotoğraflarının pusulada yer alabileceği cevabı verdi" bilgisi paylaşıldı. AK Parti kurmayları "evet" mührünün basılacağı yuvarlağın küçük olmasının sıkıntı yaratabileceği, bu nedenle pusulanın şeklinin değiştirilmesi gerektiğinin de YSK'ya iletildiğini bildirdi.
BİZE ULAŞIN