AYM seçim barajı başvurularını reddetti

AYM Seçim barajı kararını verdi. Anayasa Mahkemesi 3 partinin başvurduğu seçim barajının düşürülmesine ilişkin kararını açıkladı.

AYM seçim barajı başvurularını reddetti
Yunus Emre Arvas / Sabah.com.tr

Seçim barajının düşürülmesine yönelik bireysel talepleri görüşen Yüksek Mahkeme, başvuruları yetki alanına girmediği gerekçesiyle reddetti. Kararın oy çokluğuyla alındığı öğrenildi. Buna göre 7 Haziran 2015'te yapılacak genel seçimlerde yüzde 10 seçim barajı geçerli olacak.

Seçim barajı kararı (AYM) Anayasa Mahkemesi tarafından açıklandı. Anayasa Mahkemesi, seçim barajıyla ilgili bireysel başvuruları konu bakımından yetkisizlik nedeniyle oy çokluğuyla reddetti. 3 partinin 'Düşürülsün' başvurusunun reddedilmesi kararına ilişkin gerekçe olarak ise 'Konu bakımından yetkisizlik' gösterildi. Genel Kurul başvuruları 2'ye karşı 14 üyenin oyuyla reddedildi.

2015 SEÇİMİ İÇİN FLAŞ KARAR - TIKLAYIN

AK PARTİ'NİN OYLARINI AZALTMA ÇABASIYDI

Önümüzdeki genel seçimlerde yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesini isteyenlerin amacı 3 seçimdir tek başına iktidar olan AK Parti iktidarının oylarının azalacağı ihtimaliyli. Bu teoriye göre Emine Ülker Tarhan'ın açtığı ve Türkiye'deki tabela partilerinden 79. olan Anadolu Partisi, İdris Naim Şahin'in kurduğu Milad Partisi ve İdris Bal'ın kurduğu Demokratik Gelişim Partisi gibi küçük partiler birkaç milletvekili çıkaracak ve AK Parti'nin Meclis'teki vekil sayısı düşürülecekti. Ancak bu hesabın, yapılan son anketlerde de tutmayacağı öngörülüyordu. Çünkü küçük partiler AK Parti'den değil, CHP ve MHP gibi partilerin oylarını azaltacak, AK Parti ise milletvekili kaybına uğramadan tek başına iktidar olmaya devam edecekti.

KARAR ÖNCESİ KİM NE DEMİŞTİ...

ŞENTOP'TAN SEÇİM BARAJI AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde seçim barajı konusuna ilişkin açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Mustafa Şentop önemli açıklamalarda bulunmuş, seçim barajının kalkması halinde oylarının artacağını açıklamıştı. Seçimlere kısa zaman kala, Anayasa Mahkemesi'nin barajın kaldırılması yönünde karar vermesinin AK Parti'nin oylarını arttıracağını ileri süren Şentop, "Anayasa Mahkemesi, millet iradesini, anayasayı yok sayan karar verirse, milletin tepkisi olacaktır. Bizim oyumuz artar" dedi.

BARAJ'DAN DA PARALEL YAPI ÇIKTI - TIKLAYINIZ

AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı'nın Bölge Toplantısı Denizli'nin Karahayıt Mahallesi'ndeki Colossae Otel'de yapıldı. Toplantıya Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Denizli milletvekileri Mehmet Yüksel ve Nurcan Dalbudak, AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli İl Başkanı Avni Örki, Muğla, Uşak, Denizli, Manisa illerinin AK Partili yöneticileri katıldı. Mustafa Şentop, toplantıdan önce yaptığı konuşmada, seçim barajının kaldırılması yönünde şu anda bir çalışma olmadığını hatırlatıp, böyle bir çalışmanın seçimlerden 1 yıldan önce TBMM tarafından yapılabileceğini söyledi. Haberin devamı için tıklayınız...

KURTULMUŞ'TAN BARAJ AÇIKLAMASI

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Kırgızistan ziyaretinde yaptığı seçim barajının düşürülmek istenmesiyle ilgili konuştu. Kurtulmuş, "Dün seçim barajlarının kaldırılması noktasında fikir beyan etmeyenler, bugün 'Anayasa Mahkemesi siyasete müdahale etsin barajlar kalksın' arayışı içinde olmamalı. Bana kalsa yarın barajı kaldıralım ama mevcut Anayasal sistem içinde seçime 1 yıl kala yapılan değişiklik uygulanamaz" dedi.
BİZE ULAŞIN