O dergiye saldırıda manidar zamanlama

Paris'te, Peygamber Efendimiz'e hakaret içerikli karikatürleri yayınlayan dergiye yönelik saldırı, zamanlaması ile bazı kuşkuları da beraberinde getirdi.

O dergiye saldırıda manidar zamanlama
Fransa Senatosu, 27 gün önce, Filistin'in devlet olarak tanınmasını hükümetten talep eden karar tasarısını kabul etmişti. Genel kurulda tartışmanın ardından yapılan oylamada, 153 ''evet'' 146 ''hayır'' oyu çıkmıştı. Görüşmelerde hükümet adına söz alan Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Harlem Desir, tasarıya karşı çıkmamış, ancak hükümetin Filistin'i tanıyacağı zaman konusunda bir takvim vermekten kaçınmıştı. Barış görüşmelerinin vakit geçirilmeden başlatılmasını istediklerini belirten Desir, Fransa'nın barış içinde yaşayacak iki devletli çözümden yana olduğunu söylemişti. Fransa'nın görüşmelerin belirli bir takvim çerçevesinde başlaması için iki tarafa da baskı yaptığını belirten Desir, ülkesinin taraflara görüşmelerin başlaması için gerekli desteği vermeye hazır olduğunu ifade etmişti.

İŞTE SALDIRININ GÖRÜNTÜLERİ - TIKLAYIN

IŞİD'TEN SALDIRI AÇIKLAMASI! - TIKLAYIN

Bu tasarının kabul edilmesinden kısa bir süre sonra, Paris'te, yıllar önce peygamber efendimize hakaret içeren karikatürleri yayınlayan dergiye kanlı bir baskın düzenlenmesi, provokasyon kuşkusu doğurdu.

Batı'da aralıksız körüklenen İslamofobiye hizmet edeceği çok açık olan saldırının zamanlaması, bu açıdan da manidar bulundu.

ŞOK SALDIRIYA TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ! - TIKLAYIN

CHARLİE HEBDO SON OLARAK O TWEETİ PAYLAŞTI - TIKLAYIN

FRANSIZ MECLİSİ'NDE DE TASARI KABUL EDİLMİŞTİ
Senatonun kabul ettiği karar tasarısının, bağlayıcı olmamakla birlikte, hükümete baskı yapılması açısından sembolik bir özelliği bulunuyordu.
Senatodan önce, Sosyalist milletvekillerinin aynı yönde getirdiği bir karar tasarısı da mecliste açık farkla kabul edilmişti.

ŞOK SALDIRIYA ULUSLARARASI TEPKİ, KİM NE DEDİ? - TIKLAYIN

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN - TIKLAYIN

AVRUPA'DA FİLİSTİN'İ TANIMA ÇABALARI
Filistin'in devlet olarak tanınmasına yönelik girişimler son dönemde Avrupa ülkelerinde artış gösterdi. İsveç'in ekim ayında Filistin'i bağımsız devlet olarak tanıma kararının yanı sıra İrlanda ve İngiltere parlamentoları bu yönde bağlayıcılığı olmayan kararlar almıştı. İspanya'da parlamento, hükümetin Filistin'in tanımasına yönelik tavsiye kararı alırken, Hollanda'da da iktidar ortağı İşçi Partisi, Filistin'in tanınması konusunun mecliste tartışılmasını istemişti.

Bugüne kadar 193 ülkeden 135'i Filistin'i devlet olarak tanıdı.

HOLLANDE'DAN SALDIRIYA SERT TEPKİ - TIKLAYIN

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande olayla ilgili açıklama yaptı - VİDEO

BİZE ULAŞIN