Şentop'tan 'Tape' açıklaması

Şentop'tan 'Tape' açıklaması

A Haber'e katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, operasyonlarda ele geçirilen tapelerin imha edileceğini açıkladı.

  • Gündem
  • Çarşamba 07.01.2015 11:38
A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'e özel röportaj veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop aile görüşmelerinin Komisyona gelmesinin suç olduğunu belirterek tapelerin imha edileceğini kaydetti.

MUSTAFA ŞENTOP: KOMİSYONDAKİ TAPELER SUÇTUR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün canlı yayın konuğu oldu. Mustafa Şentop, komisyonun tapeleri imha kararını 'Dört eski bakanın aile bireyleriyle yaptığı görüşmeleri komisyona getirmek suçtur' sözleriyle değerlendirdi. Şentop, Anayasa Mahkemesi'nin seçim barajı ile ilgili verdiği "yetkisizlik" kararı için de "doğrudur" yorumunda bulundu, tartışmaların seçimlerden sonra partilerle görüşülerek çözüme kavuşturulacağının sinyallerini verdi.

'DİNLENMEMELİ KAYDA ALINMAMALIYDI'

Bir kişinin, eşiyle, annesiyle, babasıyla, çocuğuyla yapmış olduğu görüşmeler, bunların içeriği ne olursa olsun, usulen tespit edilmez, dinlenmez, kayda alınmaz. Alınmışsa, bunlar fark edildiği zaman çıkarılır bu kayıtlardan. Eğer buna dair hususlar kast ediliyorsa, bunların bu aşamada değil daha baştan itibaren, geldiği andan itibaren, hatta güvenlik güçleri, polis bu tespiti yaparken bunu fark ettiğinde çıkarmalı idi, savcı fark ettiğinde çıkarmalıydı. Bunların komisyona gelmesi, 135'e 2'ye aykırı.

'BEKLENEN, OLMASI GEREKEN BİR KARAR'

Baraj, anayasaya bütünüyle aykırıdır teknik olarak denemez. Dolayısıyla baraj fazladır, değildir tartışması ise siyasi bir tartışmadır. Yerindelik denetimidir. Mahkemenin böyle bir denetim yapması mümkün değil. Beklenen bir karardı, olması gereken bir karardı.

'SEÇİMLERDEN SONRA PARTİLERLE GÖRÜŞÜRÜZ'

Seçimden sonra diğer bir seçime kadar dört yılık bir zaman var önümüzde, o zaman kamuoyu önünde de bütün siyasi partilerle beraber, bu konuyu, sadece barajı değil ama bütünüyle bir seçim sistemi üzerinden konuyu tartışmak doğru olur bize göre.
BİZE ULAŞIN