Sultanahmet'te canlı bomba: 1 şehit

Turizm Şube Müdürlüğü'ne el bombası atan kadın canlı bombayı vurarak durduran nöbetçi polis memuru, patlamada şehit oldu

Sultanahmet'te canlı bomba: 1 şehit
Sultanahmet'teki Turizm Şube Müdürlüğü'ne yasadışı DHKP-C örgütü üyesi olduğu belirtilen kadın canlı bombanın düzenlediği saldırıda polis memuru Kenan Kumaş (33) şehit olurken, bir polis memuru da yaralandı. Turizm Şube Müdürlüğü'ne dün 17.20 sıralarında gelen siyah giyimli bir kadın, nöbetkulübesine yaklaştı. Nöbetçi polisler, İngilizce cüzdanını kaybettiğini söyleyen kadından şüphelendi. Kadın terörist bu sırada polis memuru Kenan Kumaş'ın üzerine el bombası attı. Ardından biri çantasında, diğeri cebinde bulunan iki el bombasını patlatmak isteyen terörist, Kumaş tarafından vuruldu. Ancak patlayan ilk bomba nedeniyle yaralanan polis memurları Kumaş ve Taner Şener, Haseki Hastanesi'ne kaldırıldılar. Kumaş tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. İki yıl önce evlenen Kumaş'ın ikinci çocuğunun da iki ay önce dünyaya geldiği belirtildi. Çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis, iki el bombasınıfünye ile patlatarak etkisiz hale getirdi. Patlamalarda emniyet binası ile çevredeki işyerlerinin camları kırıldı. Emniyet Müdürü Selami Altınok'la birlikte olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Vasip Şahin, kulübeye İngilizce konuşarak yaklaşan bir kadının üzerindeki bombayı patlattığını söyledi. Saldırıyı gerçekleştiren DHKP-C'li teröristin Elif Sultan Kalsen (26) olduğu iddia edildi. Ancak bu bilgiyi doğrulamayan emniyet yetkilileri, çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

'Kahramanca davrandı'
Saldırının 3 bombayla gerçekleştirildiğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Polislerimiz hemen konuya müdahil oldu. Kahraman emniyet görevlilerimiz, kendilerini feda etma pahasına bu saldırının daha büyük bir zayiatla neticelenmesini engellemiş oldular" dedi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, olası yeni saldırılara karşı tüm birimleri uyardı.
BİZE ULAŞIN