Batı'nın ikiyüzlülüğü ortada

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin ve Suriye'deki katliamlar karşısında sessizliğini koruyan Batı'nın, ikiyüzlü tutumunun ortada olduğunu söyledi

Batı'nın ikiyüzlülüğü ortada
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris saldırılarının arkasında ırkçılık, nefret söylemi ve İslamofobinin yattığını söyledi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Fransa'daki yürüyüşe katılmasını eleştiren Erdoğan, "Hangi yüzle oraya gitti, anlamakta zorlanıyorum" dedi. Batı'nın Filistin ve Suriye'deki katliamlara sessiz kaldığını vurgulayan Erdoğan, "Batı'nın iki yüzlülüğü ortadadır" ifadesini kullandı. Beştepe'de ağırladığı Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, şunları kaydetti:
KATİLLER FRANSIZ VATANDAŞI: (Paris saldırıları) Bu olayı aslında birkaç başlıkta tahlil etmek gerekir, öncelikle failler bellidir. Fransız vatandaşıdır. Bu Fransız vatandaşları bu katliamı işlerken faturanın kesildiği yer Müslümanlardır. Çok manidar. Bu failler 16 ay cezaevinde yatıyor. İstihbarat teşkilatı bunları takip etmez mi? Olayın bir de bu boyutu var.
TASVİP EDEMEYİZ: Özellikle Batı'da bu nefret suçunu tahrik etme yönünde olumsuz gelişmele var. İslamofobi aldı başını gidiyor. Biz bir Müslüman olarak barış dininin mensupları olarak böyle bir katliam nerden gelirse gelsin bunu tasvip etmemiz olumlu bakmamız mümkün değil. Açıklamalarımızı yaptık.
HANGİ YÜZLE GİTMİŞ: Bazı gerçekleri görmemiz gerekir. Netanyahu'nun oraya gidişini sordunuz. Gazze'de 2 bin 500 kişi katletmek suretiyle bir devlet terörü estiren bu zatın el sallamasını siz nasıl karşılıyorsunuz? Sanki tribünde insanlar onu heyecanla beklemiş gibi el sallıyor. Hangi yüzle oraya gitti anlamakta zorlanıyorum. Siz katlettiğiniz yavruların hesabını verin. Suriye'de 300 bin insan öldürüldü. Dünyanın kılı kıpırdıyor mu? Orada da devlet terörü estiren birileri işin başında duruyor. Hala öldürsün devam etsin diye düşünülüyor, bu da manidar. Kahrını çeken Ürdün, Lübnan, Türkiye'dir. 3 ülkede 5 milyon insan o ülkeler tarafından bakılıyor.

SENARYONUN PARÇALARI:
Batının ikiyüzlülüğü ortadadır. Biz Müslüman olarak hiçbir zaman terörün katliamların yanında yer almadık. Bu katliamların arkasında nefret söylemi, ırkçılık, İslamofobi yatıyor. Bu konularda camilere saldıranlara tedbirini alsın, bunlar tahriktir. Sultanahmet'e de saldırdılar. Bunlar senaryonun parçalarıdır.
OBAMA'NIN ÇAĞRISI ULAŞMADI: (ABD Başkanı Obama'nın liderlere terör zirvesi çağrısı) Bu 18 Şubat'taki toplantı için bize ulaşan davet söz konusu değil. Eğer böyle bir davet gelirse içeriği önemlidir. Değerlendireceğimiz bir zirve olur.
BAŞKENTİ DOĞU KUDÜS OLAN FİLİSTİN: Başkenti Doğu Kudüs olan 1967 öncesi sınırları içinde egemen ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması en büyük temennimizdir. Kudüs ve Harem-i Şerif'in korunması yalnız Filistin'in değil tüm İslam âleminin ortak vazifesidir. Paris yürüyüşüne katılmaması yönünde telkinler aldığı iddialarını yalanlayan Abbas ise "Fransa Cumhurbaşkanı'nın daveti ile gittim. kimsenin beni engellemeye çalıştığını görmedim. Fransa ile ilişkilerimiz çok iyi. Fransa parlamentosu Filistin devletinin kurulması konusunda görüş belirtti. Ben çok rahat bir şekilde gidip katıldım" dedi.

ABBAS'A DEVLET TÖRENİ

A-Tipi protokolle ağırlanan Abbas için düzenlenen törende, 16 Türk devletini temsil eden kıyafetler giyen askerler ilk kez yer aldı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Filistin'in devlet olarak tanınması" girişimlerinin hız kazandığı bir dönemde, uluslararası topluma mesaj niteliğindeki bir protokolle karşılandı. Beştepe'deki karşılama töreninde, 16 Türk devletini temsil eden kıyafetler giyen askerler de ilk kez yer aldı. Türkiye'nin Abbas'ın ziyaretine verdiği önemi gösteren tören, ziyarete damga vurdu. Abbas'a devlet başkanları için uygulanan A-Tipi protokol için, Cumhurbaşkanlığı kaynakları şu değerlendirmelerde bulundu: "Mahmud Abbas defalarca Türkiye'ye geldi ve üst düzey protokolle karşılandı ancak bugün Filistin ile ilgili bu tartışmaların olduğu dönemde bu karşılama Türkiye'nin bu konudaki değişmez pozisyonunun göstergesidir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Abbas onuruna verdiği yemekte, Suriye'den kaçarak Türk vatandaşlığına geçen Tambi Esad piyano çaldı.


BİZE ULAŞIN