"Yukarı Karabağ'da geri adım atmayız"

Yukarı Karabağ'da geri adım atmayız
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Yukarı Karabağ sorununa ilişkin MİNSK üçlüsünün kararlı bir adım atmayarak oyalama taktiği uyguladığını belirtirken "Yukarı Karabağ sorunun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü içinde barışçıl yollardan çözülmesi konusunda Azerbaycan'a desteğimiz bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. Son derece hassas olduğumuz her fırsatta da dile getirdiğimiz bu konuda Türkiye olarak bizim tavrımız nettir. Bundan geriye adım atmamızda asla mümkün değildir" dedi. G-20 Dönem Başkanlığından dolayı Türkiye'nin toplantıya ülke davet etme hakkı olduğunu hatırlatan Erdoğan, Azerbaycan'ı davet ettiklerini dile getirdi. Aliyev'in, Çanakale Zaferi'nin 100'üncü yıl kutlamalarına katılacağını belirten Erdoğan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hakkında ise şu bilgileri verdi: "Yıl sonunda açılışa hazır hale gelmesini bekliyoruz. Bu, aynı zamanda Pekin-İstanbul Hattı'nın açılması anlamındadır. Marmaray'la birlikte bu hat adeta işler hale, şu anda, gelmiştir. Avrupa'dan çıkan bir tren, Hazar kıyılarına, Aktau ve Türkmenbaşı limanları vasıtasıyla Pekin'e ulaşacak."

ALİYEV: TÜRKİYE GÜÇ MERKEZİ

Aliyev de, dünyada Türkiye ve Azerbaycan kadar birbirine bağlı ve yakın başka ülkeler olmadığına dikkat çekerek, "Türkiye bugün dünyada bir güç merkezidir ve Türkiye ne kadar güçlü olursa, Azerbaycan bir o kadar güçlü olacaktır" dedi.

TÖRENDE DİRİLİŞ MÜZİĞİ SÜRPRİZİ
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i resmi törenle karşılarken, 16 tarihi Türk devletini temsil eden askerler, devlet bayrakları ile birlikte alanda hazır bulundu. Törende, bir ilk daha yaşandı. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bando Birliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan, araçtan inen Aliyev'i karşılarken "Diriliş Dizisi Müziği"ni çaldı.
BİZE ULAŞIN