Cumhurbaşkanı Erdoğan kabineyi yarın topluyor

Halkoyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Bakanlar Kurulu'nu toplayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabineyi yarın topluyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek. Toplantıda paralel yapıyla mücadele başta olmak üzere çözüm süreci ve İslamofobi'ye karşı alınacak önlemlerin değerlendirilmesi bekleniyor.

Bakanlar Kurulu'nu 19 Ocak 2015 tarihinde toplayacağı bilgisini de kendisi veren Erdoğan 29 Aralık 2014 tarihinde gazetecilere şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı olarak, seçimler öncesinde şu ifadeyi ben sıkça kullanmışımdır; 'Anayasa'nın vermiş olduğu yetkiler ne ise bu yetkileri sonuna kadar kullanırım.' Bir Cumhurbaşkanı olarak, Bakanlar Kurulu'na -Anayasa'nın hükmü- 'Başkanlık eder, gerekli görüldüğü hallerde toplar', bu hükümdür. Ve Başbakan'la da bu konuyu görüştük. Ayın 19'unda (19 Ocak) ben Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'de (Cumhurbaşkanlığı Sarayı) toplayacağım. Orada, Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edeceğim. Cumhurbaşkanı, bu devletin başıdır. Bu devletin başı olarak da yetkisini kullanır. Hükümetimizin başarılı olması, şahsımın başarılı olması anlamına gelmez. Bakanlar Kurulumuz da bu şekildeki, bu belli aralıklarla olabilir, zaman zaman olur. Bu tür bir araya gelişimiz kimseyi rahatsız etmesin."

"GAYET GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nu toplamasının rahatsızlık vesilesi değil, tam aksine birlikte gelişmeleri değerlendirme, "nasıl adımlar atılabiliri" konuşma olduğunu belirterek, "Hükümetle, Beştepe'nin veya Cumhurbaşkanının kopuk olması, bize farklı bakışlar sergileyenleri sevindirebilir. Biz onları sevindirmeye pek niyetli değiliz. Gayet güzel bir çalışma olacağı inancındayım" ifadelerini de kullanmıştı.

GÜNDEM YOĞUN

Halkın oylarıyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Erdoğan'ın ilk kez başkanlık edeceği Bakanlar Kurulu toplantısında, alınan kararları Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklaması öngörülüyor. Erdoğan başkanlığında, yoğun bir gündemle gerçekleştirilecek toplantıda, Bakanlar Kurulu'nun Beştepe'de toplanmasına ilişkin prensipler ve Erdoğan'ın kabineyi hangi aralıklarla toplantıya çağıracağı gibi konular da değerlendirilecek.

Gündemin yoğun olacağı yarınki toplantıda "paralel yapı" ile mücadele, çözüm süreci, Suriye, IŞİD'le mücadele ve Ortadoğu'daki gelişmeler, İslamofobi'ye karşı uluslararası alanda alınacak önlemlerin ele alınması bekleniyor.

Öteyandan Türkiye-AB ilişkileri ile savunma sanayiindeki son gelişmeler ve diğer ekonomik gelişmeler de toplantının gündem konuları arasında yer alacak.

Erdoğan'dan önce de parlamento tarafından seçilen bazı Cumhurbaşkanları Bakanlar Kurulu'nu topladı. Eski Cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmişti.

DAHA ÖNCE 5 CUMHURBAŞKANI KABİNE'Yİ TOPLADI - TIKLAYIN

Erdoğan'dan önce parlamento tarafından seçilen 5 eski Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulu'nu toplantıya çağırdı. Turgut Özal 7 defa, Kenan Evren 4, Cemal Gürsel, 6'ncı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 2'şer kez toplantıya çağırdı.


BİZE ULAŞIN