Cumhurbaşkanlığı'nda ilk kabine toplantısı

Cumhurbaşkanlığı'nda ilk kabine toplantısı

Bakanlar Kurulu bugün Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanıyor. Toplantıda güvenlik, dış politika, ekonomi ve bilgi teknolojileri ele alınacak

  • Gündem
  • Pazartesi 19.01.2015
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, daha önce açıkladığı tarihi toplantıyı bugün gerçekleştiriyor. Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplayacak, toplantıda 2023 hedeflerine ulaşabilmek için Beştepe-Çankaya koordinasyonu ele alınacak. Toplantı saat 11.00'de başlayacak. Milli Güvenlik Kurulu toplantısının yapıldığı salonda gerçekleşecek toplantıya, saat 13.30'da öğle yemeği için ara verilecek. Toplantı sonrasında açıklama, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından Cumhurbaşkanlığı Basın Toplantı Salonu'nda yapılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından kabine üyelerine yemek verecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BAŞKANLIK SİSTEMİ İHTİYAÇTIR - TIKLAYIN

ERDOĞAN SEVGİSİNE MAHALLE BASKISI - TIKLAYIN

HÜKÜMETE DESTEK

Beştepe'deki toplantıda Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan 12 Başkanlığın çalışma alanları ve hükümete hangi noktalarda destek vereceği detaylı bir şekilde ele alınacak. Cumhurbaşkanlığı'nın yeni yapısının ve çalışma biçiminin kabine üyelerine anlatılacağı toplantıda, bakanlara "gücünüze güç katmak için buradayız" mesajı verilecek. Toplantıda Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı ile Çankaya Köşkü'ne taşınacak Başbakanlık arasındaki istişare ve sinerji ön plana çıkarılacak. 2023 hedeflerinin gündeme geleceği toplantıda, hedeflerin hayata geçmesi için nasıl bir koordinasyon oluşturulacağı ele alınacak. Özellikle dört alanda yapılacak ortak çalışmaların görüşüleceği toplantıda; güvenlik, dış politika, ekonomi ve bilgi teknolojileri başlıkları altında kararlar alınacak. Özellikle ulusal güvenliğin de masaya yatırılacağı toplantıda, Güvenlik Politikalar Başkanlığı'nın çözüm süreci, paralel yapı ile mücadele gibi konular başta olmak üzere hükümete destek niteliğinde yapacağı çalışmalar gündeme gelecek. Erdoğan, büyük önem verdiği çözüm süreci ve paralel yapıyla mücadele konusundaki çalışmaları yakından takip edeceğine dair bakanlara açıklamalarda bulunması bekleniyor. Uluslararası İlişkiler Başkanlığı'nın da, Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere hükümetin ilgili birimleri ile yapacağı ortak çalışmalar ele alınacak. Ayrıca Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile istişare mekanizması oluşturulacak. Bu başkanlık da hükümetin ekonomi politikaları ile dış yatırımlarına yönelik çalışmalarına destek olmak için strateji ve öneriler geliştirecek. Bilgi Teknolojileri ismiyle kurulacak olan başkanlık da, hükümet ile koordineli çalışmalar yapacak. Türkiye'nin 2023 için hedeflediği teknolojik sıçrama için gerekli alt yapının kurulması için destek niteliğinde çalışmalar yapacak.

6'NCI CUMHURBAŞKANI

Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek altıncı cumhurbaşkanı olacak. Daha önce eski cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel de Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Son toplantı, 12 Mayıs 2000'de, Demirel'in görev süresinin bitimine dört gün kala, Başbakan Bülent Ecevit'i veda ziyaretinin ardından yapıldı.

SUUDİ ARABİSTAN KRALINA 'GEÇMİŞ OLSUN'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Savunma Bakanı Veliaht Prens Selman bin Abdülaziz Al Suud'u telefonla arayarak, bir süredir hastanede tedavi gören kral Abdullah Abdullah bin Abdülaziz'in sağlık durumu hakkında bilgi aldı ve "geçmiş olsun" dileklerini iletti. Erdoğan, Kral'a acil şifalar dileyerek, Veliaht Prens başta olmak üzere kraliyet ailesinin diğer bireylerine ve kardeş Suud halkına iyi dilek ve sevgilerini iletti. Abdülaziz de görüşmede Erdoğan'a, gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederek, Kral Abdullah Abdullah bin Abdülaziz'in "durumunun iyileşmekte olduğu" bilgisini verdi.

BİZE ULAŞIN