İhanet siteleri engellenecek

AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, milli güvenlik ve kamu düzenin korunmasına yönelik suç işlenmesi durumunda, bakanlıkların talebiyle ilgili içerik kaldırılıncaya kadar internet erişiminin engellemesine yönelik Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığı'na sundu.

İhanet  siteleri engellenecek
AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, milli güvenlik ve kamu düzenin korunmasına yönelik suç işlenmesi durumunda, bakanlıkların talebiyle ilgili içerik kaldırılıncaya kadar internet erişiminin engellemesine yönelik Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine göre, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Başbakanlık veya milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması ile ilgili Bakanlıkların talebi üzerine Başkanlık tarafından internet ortamında yer alan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı verilebilecek. İçerik çıkartılması veya erişimin engellenmesi kararının gereği, derhal ve en geç kararın bildirilmesi anından itibaren 4 saat içinde yerine getirilecek.

KARAR 48 SAAT İÇİNDE AÇIKLACAK

Söz konusu içerikler çıkarılıncaya kadar erişimin engellenmesi tedbirine devam edilecek. Başbakanlık veya ilgili Bakanlıkların talebi üzerine Başkanlık tarafından verilen içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı, Başkanlık tarafından, 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak.
Hakim, kararını 48 saat içinde açıklayacak; aksi halde, karar kendiliğinden kalkacak.

BİZE ULAŞIN