Afrika'da 'paralel okul' mutabakatı

Erdoğan'ın Etiyopta ziyaretinde Türkiye "Paralel okullar kapatılsın, eğitimi MEB versin" dedi. Etiyopya Başbakanı Desalegn'den "Türkiye Cumhuriyeti devletini dikkate alırız, gereğini yaparız" yanıtı geldi

Afrika'da 'paralel okul' mutabakatı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, paralel yapının Afrika kıtası başta olmak üzere yurtdışı faaliyetlerine ve okullarına ilişkin yol haritasını Etiyopya'da açıkladı. Etiyopya'nın Başkenti Addis Ababa'da Başbakan Hailemariam Desalegn ile odtak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan şunları söyledi:
GELECEĞİN BARIŞI İÇİN
: Türkiye, Afrika ile ilişkilerini özellikle 1. Ve 2. Afrika zirveleriyle ciddi manada pekiştirmiş bir ülke. 2. Türkiye-Afrika Birliği Zirvesi'ni Malabo'da yaptık. Ve orada bir araya gelmek suretiyle gerek sorunları gerekse geleceğin barış dünyasını nasıl kuracağımız konusunda düşüncelerimizi ifade ettik.
"SICAK BAKMAYIZ": Paralel devlet yapılanmasına yönelik olarak değerli dostum ile bunları da konuştuk. Bu konudaki ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsurlar noktasında legal görünüm altındaki illegal örgüt noktasında kendileri "Dost bir ülkemizde bu tür faaliyetleri olanlara biz de sıcak bakmayız" dediler. Bu dayanışmamız inanıyorum ki bizim geleceği bakışımızı da çok daha farklı şekilde güçlendirecektir.
CEMAAT DEĞİL ÖRGÜT: (Paralel yapının eğitim kuruluşlarına yönelik atılacak somut adımların sorulması üzerine) MGK olarak bizim ulusal güvenliğimizi tehdit eden legal görünüm altındaki illegal örgütlere yönelik tavsiye kararımızı hükümetimize bildirdik. Hükümetimiz de bu tavsiye kararımızı Bakanlar Kurulu kararı olarak çıkarttı. Bakanlar kurulu Kararı olarak çıktıktan sonra yeni bir süreç başladı. Bu süreç artık paralel devlet yapılanmasının milli güvenlik siyaset belgesine girmesi anlamındadır, artık bu örgüte karşı ki bazı ülkemizde bu inceliği fark etmeden hala bunlara cemaat diyenler var, bu örgüte karşı mücadelemiz kararlı şekilde sürmektedir, sürecektir.
EĞİTİMİ MEB VERSİN: Gittiğimiz ülkelerde devlet, hükümet başkanlarıyla gerek şahsım, gerekse başbakanımız, bakanlarımız bunların konumunu anlatmak suretiyle buraların kapatılmasını ve buralarda bunların vermekte olduğu hizmeti Milli Eğitim Bakanlığımız vasıtasıyla verebileceğimizi kendilerine söylüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'da buna yönelik çalışmalarını şu anda tamamlamak üzere.

'TÜRKİYE'DEN ONAY BEKLERİZ'

Görüşmelerde Erdoğan'ın paralel yapı ile ilgili uyarıları Etiyopya Başbakanı tarafından güçlü karşılık buldu. Edinilen bilgilere göre toplantıda Başbakan Desalegn, "Siz ne isterseniz biz onu yaparız. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletini dikkate alırız. Ne gerekirse onu yaparız" dedi. Etiyopya Başbakanı, basın toplantısında da şu mesajları verdi :
TÜRK HÜKÜMETİNİN ONAYI YOKSA İŞBİRLİĞİ YOK: Burada kurulmuş tüm kurumlara verdiğimiz mesaj çok net. Bizler her daim olduğu gibi bundan sonra da herhangi bir kuruluş ile işbirliğine giderken Türk hükümetinin desteğini ve onayını bekliyor olacağız.
GEÇMİŞ GEÇMİŞTE KALDI, KILAVUZ HÜKÜMET: Bundan sonraki adımlarımız da nasıl bir yol takip edeceğimiz de ayan beyan ortadadır. Geçmişte iyi niyete dayalı işbirliklerimiz olmuş olsa bile, bundan sonra onların mahiyeti değişmiş yada yapılanmalarında farklılığa gitmiş iseler bizler Türk hükümeti ile temaslarımızı yoğunlaştırarak, onların kılavuzluğu ve yönlendirmeleri doğrultusunda tasarruflarımızı kullanırız. Bize Türk hükümetinden farklı telkin gelirse gerekli tüm tedbirleri alır, gereken uygulamaları hayata geçiririz.

"İSLAM'DA BÖYLE BİR ŞEY YOK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Addis Ababa Üniversitesi'nde fahri doktora verildi. Erdoğan törende yaptığı konuşmada Somali'deaki saldırıya değinerek "Bugün yine bir terör eylemi oldu. Ne adına yapıyorlar bunu İslam adına yapıyorlarsa, ben bir Müslümanım İslam'da böyle bir şey yok. Bir Müslüman öncelikle intihar edemez. Dinimizde 'insanları git öldür' böyle bir şey yok" dedi. Paris'teki terörist saldırıdan sonra tüm Avrupa'da Müslümanlara yönelik hoşgörüsüzlüğün arttığını belirten Erdoğan "Terör ve şiddet sadece silahla yapılmaz. Kutsal değerlere saldırı da bir terördür şiddet eylemidir. Irkçılık ayrımcılık terör eylemidir. Dünyanın tüm ülkeleri şiddetin her türüne karşı ortak tavır almak zorundadır" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN