Uğur Mumcu ölümünün 22'nci yılında anıldı

Konak Belediyesi, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'yu öldürülüşünün 22'nci yılında düzenlenen konserle andı.

Uğur Mumcu ölümünün 22'nci yılında anıldı
Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, öldürülüşünün 22'nci yılında Konak Belediyesi tarafından Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konserle anıldı. Türk Halk Müziği Sanatçısı Özkan Tice ve Grup Telve'nin sahne aldığı konserde, 24 Ocak 1993'te evinin önündeki arabasına konulan bombanın patlatılması sonucu suikaste kurban giden Mumcu için türküler söylendi. Gecede Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, belediye meclis üyeleri ve bürokratlar da davetliler arasında yer aldı.

'ACISI HALA YÜREKLERDE'

Konser öncesi Uğur Mumcu'nun karanfillerle süslenmiş portresinin bulunduğu sahneye çıkarak kısa bir konuşma yapan Başkan Sema Pekdaş, 22 yıl önce yaşanan kanlı olayın acısının hala taze olduğunu söyledi. Uğur Mumcu'nun Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu zor günleri çok önceden görebilmiş bir aydın olduğunu belirten Pekdaş, 'Bu zamana kadar o kadar çok şey dinledik ki; ama artık zaman dinleme zamanı değil. Zaman hukuksuzluğa, adaletsizliğe, yoksulluğa, her türlü baskıya, zulme karşı dimdik mücadele etme zamanıdır' dedi.
'BORCUMUZ VAR'
Türkiye'de artık faili meçhul cinayetlerin yaşanmamasını dileyen Başkan Pekdaş, 'Özgürlük için varız, faili meçhulleri çözmek için geliyoruz, sosyal adalet için, hukuk için geliyoruz, demek zorundayız. Bu bizim Uğur Mumculara olan borcumuzdur. Bu borcumuzu ödemek için hepinizi mücadeleye davet ediyorum' diye konuştu. Türk Halk Müziği Sanatçısı Özkan Tice ve Grup Telve'nin müzikleriyle yürekleri ısıttığı gecede; 'Uğurlar Olsun', 'Leylim Ley', 'Başın Öne Eğilmesin', 'Güneş Topla Benim İçin' gibi birbirinden değerli türküler seslendirildi. Anma gecesine katılan davetliler de sık sık sahnedeki sanatçılara eşlik ederek, Uğur Mumcu'yu katledilişinin 22'nci yılında türkülerle andı.
BİZE ULAŞIN