'Güzel Kürtçemizi öğrenmek istiyorum'

Davutoğlu ilk kez Başbakan olarak Diyarbakır'da: Davutoğlu Kürtçe "Varlığınız. varlığımızdır. Selam olsun Diyarbakır" sözleriyle başladığı konuşmasında, Kürtçeyi öğrenmek istediğini söyledi. Başbakan çözüm sürecini başarıya ulaştırma sözü verdi

'Güzel Kürtçemizi öğrenmek istiyorum'
Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ve bazı bakanlarla birlikte partisinin Diyarbakır ve Batman il kongrelerine katıldı. Davutoğlu, konuşmalarında şu mesajları verdi:

SÜREÇ KONJONKTÜREL ÇABA DEĞİL: Çözüm Süreci herhangi bir konjonktürel çaba değildir. Çözüm Süreci bir seçim kazanmak ya da kaybetmemek için açılan bir yol değildir. Çözüm Süreci tarihdaşlığın vatandaşlıkla buluştuğu, kaderdaşlığın tesis edildiği bir süreçtir. Sizlerle hasbihal etmek istiyorum. Ta ki Diyarbakır üzerinden bütün Doğu, Güneydoğu bölgelerimiz ve bütün ülkemiz tekrar Çözüm Süreci'ni tam anlamıyla anlasın ve Çözüm Süreci'ne darbe vurmak isteyenlerin maskelerini de indirsin.

KARDEŞLİĞİMİZ BUDUR: Geçmişte ne zaman bu meseleleri çözmek için yola çıkılmışsa hep engeller çıkarıldı. 1993 baharını hatırlayın, rahmetli Özal, ateşkes için, çözüm çabası için bir gayrete girmişti. O gayretin önemli bir şahsiyeti olan Eşref Bitlis rahmetliyi şehit ettiler. Sonra 33 askeri şehit ettiler. Arkasında da Özal vefat etti. Rahmetli Necmettin Erbakan Hoca yine çözüm için çaba sarf ettiğinde 28 Şubat devreye girdi. 2006'da Türkiye'de isminden başka cumhurla hiçbir ilişkisi olmayan Cumhuriyet Mitingleri tertip edildi. Danıştay saldırısı yapıldı. Paralel çeteler devreye girdi. MİT Müsteşarı'na 2012'de kumpas kuruldu. Sadece çözüm süreci için onu hesaba çekmek istediler. Çözüm Süreci ivme kazanmışken Gezi Parkı odaklı olaylarla bir anda bütün ülke karanlığa boğulmak istendi.

SÜREÇ BAŞARIYA ULAŞACAK: Çözüm Süreci ne surette olursa olsun mutlaka başarıya ulaşacak. Analar arasındaki ebedi kardeşlik kaim kılınacak. Gençler, Diyarbakır sokaklarındaki gençler, Cizre'de, Van sokaklarındaki gençler, Edirne'deki, Konya'daki gençler dağlarda karşı karşıya değil barış sofralarında bir arada olacaklar. Hiçbir şekilde onları karşı karşıya getirtmeyeceğiz.

KOBANİ TARİHİN EMANETİ: Çözüm Süreci'ni hiç aksamayan bir mekanizma çerçevesine oturttuk. Kurullar, komisyonlar kurduk. Tam tekrar yola çıkmışken, tekrar Çözüm Süreci'ne ivme katmışken, Yeni Türkiye diyerek, yeni Türkiye'de bütün vatandaşlarımızın özgürlüğü, demokrasi için yola çıkmışken 6-7 Ekim Kobani olaylarını çıkardı provokatörler. 6-7 Ekim Kobani olayları Kobani için çıkmadı. 3 günde 17-20 Eylül arasında 197 bin Kobani'li kardeşini sınırdan almış olan bu ülke Kobani'yi unutabilir mi? Kobani bize tarihin emanetidir. Kobanili kardeşlerimize nasıl bağrımızı açtıysak, Suriye'de, Irak'ta, Sünni, Şii, Alevi, Yezidi, Hıristiyan, Türkmen, Arap herkese bağrımızı açacağız.

YENİ BİR ORTADOĞU İSTİYORUZ: Çözüm Süreci üzerinden bu ülkede sağladığımız birlik ve beraberlik temelinde, yeni bir Ortadoğu hedefliyoruz. Türkün, Kürdün, Arabın kardeş olduğu bir Ortadoğu istiyoruz. Suriye'deki zalimlere karşı, Suriye'deki zalim rejime karşı, Suriye'deki zalim terörist IŞİD'e karşı, her yerde Kürtlerin, Türklerin ve Arapların omuz omuza durduğu yeni bir Ortadoğu istiyoruz. Emperyalistlerin bölmek istediği Ortadoğu'ya karşı, biz birleşik, bütün, vahdet içinde bir Ortadoğu diyoruz. Tevhid Ortadoğusu diyoruz. Hz. İbrahim'in Ortadoğusu diyoruz. Selahaddin Eyyubi'nin Ortadoğusu diyoruz. Sultan Abdülhamid'in Ortadoğusu diyoruz. İşte o Ortadoğu'da, Kudüs de özgür olacak, Filistin de özgür olacak.

GÜZEL KÜRTÇEMİZİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM: Allah aşkına, AK Parti iktidarları olmasaydı, böyle bir salonda bir başbakana 'Denge Bıratiye Serokwezir' (Kardeşliğin Sesi Başbakan) diye yazılır mıydı? O Başbakan dönüp, 'Hebunave hebunamaye' (varlığınız varlığımızdır) der miydi? İşte diyoruz. İnşallah, biraz vakit bulsam güzel Kürtçemizi de güzel Türkçemiz kadar öğrenmek istiyorum. İşte bizim için 'Serok Ahmet' diyorlar. Sağolun, teşekkür ediyorum.

CANIM DİYARBAKIRLI'YA EMANET: Yakın koruma ekibimden Mehmet Çiftçi... Diyarbakırlı. Canım ona emanet. Canımız Diyarbakır'a emanet.

OKKAN'A VEFA
İlk defa "Başbakan" sıfatıyla Diyarbakır'a gelen Davutoğlu, Diyarbakır Valiliği'nde, 6-7 Ekim olaylarında hayatını kaybeden, aralarında Yasin Börü'nün babası Fikri Börü'nün de bulunduğu terör mağduru ailelerle görüştü. Davutoğlu Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın 14 yıl önce silahlı saldırıda şehit olduğu yere de karanfil bıraktı.BİZE ULAŞIN