TİB'deki paralel deşifre oldu

Gülen'in çaycısı da tutuklandı: TİB'de 4'er kişilik hücreler şeklinde yapılanan Paralel çete talimatları TİB imamından aldı. Tutuklanan TİB çalışanı "Çaycı" İsmail Bakar ABD'de Gülen'in özel hizmetinde çalıştı

TİB'deki paralel deşifre oldu
Paralel Yapı'nın kriptolu telefonları denleme soruşturmasına yönelik geçen hafta yapılan operasyonda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK'ta görevli 24 kişi gözaltına alınmış, TİB eski Başkanvekili Osman Nihat Şen'in de aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklanmıştı. Kurum için de büyük bir gizlilikle yürütülen soruşturmalarda hangi personelin Paralel'le bağlantılı olduğu ortaya çıkarıldı. Yapılan incelemeler sonunda Paralel Yapı'nın kurumda dörder kişiden oluşan hücre tipi yapılanmaya gittiği anlaşıldı.

GÜLEN'İN GÖLGE VALİLERİ - TIKLAYIN

VAİZLİK SINAVINI, KIL PAYI KAZANABİLMİŞ - TIKLAYIN

ANTALYA İMAMIYLA CHP'Lİ BAŞKANIN SÜRPRİZ BULUŞMASI - TIKLAYIN

TALİMATLAR "ABİ"LERDEN

Her hücre TİB dışındaki bir "abi"ye bağlı. Abiler hücrelere TİB imamından gelen bilgileri aktarıyor. Abiler içerdeki her gelişmeyi ve yasadışı dinlemeleri TİB imamına raporluyor. Sıkı takipler sonucu hücreleri yönlendiren abiler ve TİB imamının kimliği de tespit edildi. Bir üniversitede görevli olan TİB imamının ismi hakkında yasal süreç başlayacağından sır gibi saklanıyor. TİB'deki çalışanların bağlı olduğu abilerin ve TİB imamının kod adını kullanıyor. Bu kişilerin gerçek isimlerini bilmiyor.

İŞTE PARALEL YAPI'NIN 7 KATLI ŞER PİRAMİDİ - TIKLAYIN

KRİPTOLU İHANETİ TÜBİTAK ÇÖZDÜ - TIKLAYIN


GAZİ'DEN PARALEL'E KIYAK ABD GEZİSİ - TIKLAYIN

GÜLEN'İN "ÇAYCISI" ÇIKTI

Kurum içindeki Paralel Yapı deşifre olurken tutuklanan isimlerle ilgili de yeni bilgiler ortaya çıktı. Tutuklanan beş kişiden biri olan İsmail Bakar'ın Fethullah Gülen'in çaycısı olduğu anlaşıldı. Üst düzey kaynaklardan edinilen bilgilere göre Bakar, 2005'te Erciyes Üniversitesi'nden mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla 2009'da ABD'ye gitti. Bakar'ın ABD'de kaldığı süre içinde Gülen'in yanında kaldığı ve özel hizmetleriyle ilgilendiği ortaya çıktı. Kaynaklar, Bakar'ın Gülen'in çaycılığını yapacak kadar Paralel Yapı liderine yakın olduğunu belirtti. "Çaycı" olarak tanınan Bakar, 2011'de Türkiye'ye dönünce TİB'de işe alındı. Bakar TİB'e girdikten sonra da dinlemelerle ilgili kritik birimin başına yerleştirildi. Bakar'ın tutuklanma nedeni TİB'de bulunan kriptolu telefon dinleme kayıtlarında log kaydının bulunması. Yani Bakar, kriptolu telefonların dinlenmesinde baş şüphelilerden biri. Öte yandan tutuklanan TİB personeli ile ilgili yazı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı'na (BTK) ulaştı. Kısa süre içinde personelin açığa alınacağı ve haklarındaki hükmün kesinleşmesinin ardından memurluktan atılacakları belirtiliyor.
BİZE ULAŞIN