AİHM'de Ermeni düellosu

AİHM'de İsviçre'yi ifade özgürlüğünde mahkûm ettiren Perinçek, temyiz davasında "Avrupa insanının özgürlüğü için buradayız" dedi. AİHM, kararı 6 ay sonra açıklayacak

AİHM'de Ermeni düellosu
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, 1915 Ermeni iddiaları hakkındaki açıklamaları nedeniyle ceza alması üzerine verilen ihlal kararıyla ilgili İsviçre'nin temyiz başvurusunu görüştü. Ermenistan adına ABD'li aktör George Clooney'in eşi avukat Emel Alamuddin Clooney "inkar suçu" nedeniyle açılan davada savunmasını "soykırım" tezleri üzerine kurdu. AİHM 2'nci Dairesi'nin belgelere gerek duymadığını ve şahit dinlemediğini söyleyen Clooney, "1920'de Osmanlı Sevr Anlaşması'nda katliamların sorumlularını yargı karşısına çıkarma sözü verdi ancak yerine getirmedi" dedi. Clooney'in dönemin New York Times gazetesinde yer alan bir haberde Talat Paşa'nın Hıristiyanları Anadolu'dan kovma kararı aldığı bilgisinin yer aldığını öne sürmesi üzerine söz alan Perinçek, "Talat Paşa hiçbir şekilde Türkiye'deki mahkemeler tarafından Ermeni kırımı nedeniyle mahkûm edilmedi. İngiliz devletinin soruşturması sonucu delil bulunamadığı için dava kapandı. Ermenistan'ın ilk başbakanı Ovannes Kaçaznuni kitabında, Talat Paşa'nın kendisine, 'Sorunları barış içinde çözelim, yabancı devletleri sokmayalım' ifadesine yer verdi" dedi.

ALMANYA'DAN FLAŞ 1915 AÇIKLAMASI - TIKLAYIN

'AVRUPA'NIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN'
Avrupa insanının özgürlüğü için geldiklerini belirten Perinçek şöyle konuştu: "AİHM'nin 17 Aralık 2013'teki kararı özgürlükleri güvence altına alıyor. Osmanlı, Ermeni yurttaşlarına karşı toptan yok etmeye girişmemiştir. Ermeni yurttaşlarımızın acılarını her zaman paylaştım. Ermeni iddiaları Türkleri aşağılamanın aracı haline getirildi." Avukat Mehmet Cengiz de "Perinçek hakkında ırkçılık ve nefret suçu açısından açılmış bir dava yoktur" diye konuştu. Tarafların dinlenmesinin ardından duruşma sona erdi. AİHM'nin Avrupa'daki ifade özgürlüğü açısından içtihat oluşturacak kararını 6 ay sonra açıklaması bekleniyor. Perinçek, İsviçre'de verdiği konferanslarda Ermeni tezlerini reddederek "inkar suçu" işlediği gerekçesiyle 2007'de 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Perinçek'in başvurduğu AİHM İsviçre'nin İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğünü düzenleyen hükümlerini çiğnediği hükmüne varmıştı.

ERMENİ DİASPORASINDAN ŞOK İDDİA - TIKLAYIN

'ERMENİSTAN TOPLUMU İLİŞKİYE HAZIR'
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan bir panel için geldiği Erbil'de 1915 Ermeni olaylarına iddialarına değerlendirmede bulundu. Mahçupyan "Ermenistan ve toplumu, Türkiye Ama devletin sesini du ile ilişkiye girmede diyasporadan daha hazır. yduğumuz için ve devlet de devlet gibi konuştuğu için sert gözüküyor. Yoksa Ermenistan'da sokaklarda gezip insanlarla konuştuğunuz zaman öyle bir durum yok. Önce psikolojinin değişmesi ve birlikte geleceğe bakma alışkanlığının gelmesi lazım. Bu yıl bunun için önemli bir fırsattır. Eğer bu yıl öyle kullanılabilirse ben bundan sonra daha rahatlayan bir ilişki olacağını, karşılıklı olarak rehabilite edici, tedavi edici adımların daha kolay atılabileceğini düşünüyorum" dedi.

AKTÖR CLOONEY İLE VENEDİK'TE EVLENDİ
Lübnan doğumlu 37 yaşındaki avukat Emel Alamuddin Clooney ismini WikiLeaks davasıyla tanıttı. WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın avukatlığını yapan Alamuddin, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko, Sırbistan ve daha önceki Yugoslavya'nın Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Libya İstihbarat Şefi Abdullah El Senussi'nin de avukatlığını yapmıştı. Lübnanlı Dürzi bir ailenin çocuğu olan ve Oxford Üniversitesi'nde hukuk eğitimi gören Alamuddin, 2014 Eylül ayında ABD'li ünlü aktör George Clooney'le İtalya'nın Venedik kentinde evlendi.

BİZE ULAŞIN