Amerika'da padişahlık mı var?

Amerika'da padişahlık mı var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemde olan başkanlık sistemi için çarpıcı açıklamalarda bulunduç. "İngiltere bile bir yarı başkanlıktır. Orada hakim olan Kraliçe'dir." diyen Erdoğan, "Amerika'da şimdi padişahlık mı var? "Hızlı gidip de ne olacak" diyorlar. Ne demek ne olacak? Bizim hız yapmamız lazım ki, aradaki mesafeyi kapatalım." diyerek yapılan eleştirilere yanıt verdi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Yargı engelleniyor! Böyle ülke yönetilmez" - TIKLAYIN

- Amerika, Brezilya, Güney Kore, Meksika olunca padişahlık olmuyor, yani Türkiye'de böyle bir tez ileri sürülünce niye padişahlık oluyor? Eğer biz şu 12 seneyi bu kadar zor şartlarda yürüttüysek bu da demek ki gördüğümüz bazı şeyler var. İstiyoruz ki daha ileri gidelim, halkımızın yaşam standardını daha yüksek seviyelere çıkartalım.

Bedelini biz ödüyoruz, halayı onlar çekiyor - TIKLAYIN

- Türkiye'de muhalefetin kalkınma gibi bir derdi yok. Biz bugüne kadar ne dediysek onlar hep aksini söylemiştir. Beyaz dediysek siyah demişlerdir, siyah dediysek beyaz demişlerdir.

- Siyasi iradeyi güçlü kılmamız lazım. Çünkü sorumluluk siyasi iradede. Bu da birinci derecede milli iradeye dayanır. Milli iradenin size verdiği yetkiyi en iyi şekilde kullanmanız lazım. Ben şimdi o yetkiyi geniş şekilde kullanamıyorum. Bize oy verenler, yarın öbür gün halkın huzuruna gittiğimizde sormaz mı "ne yaptın" diye. Ben cumhuriyetin beklentilerini, kamuoyu araştırmalarıyla çok iyi biliyorum.

'BEN DAMDAN DÜŞMÜŞ BİRİYİM'

- "Teori noktasında bir çok insanlar pek çok şeyin teorisini ortaya koyabilir ama yaşayarak bir şeyi yapıyorsanız o noktada çok daha farklı olur. Nasreddin Hoca'nın bana doktor değil damdan düşen birini getirin dediği gibi. Ben damdan düşmüş biriyim. Ama yaşamak başkadır. Bizim için esas olan ülkemizi muhasır medeniyetler seviyesine ulaştırmaktır. Ben önemli bir şey söylüyorum; Eğer başkanlık sistemi olsaydı bugün çok farklı yerde olabilirdik. Şimdi kararlar alırken birini atarken bile 3 kişiden onay geçmesi gerekiyor ve sürekli engelliyor. Bizde yargı engelliyor. Böyle ülke yönetilmez ki... Benim için parlamenter sistemin en büyük eksikliğidir.

BİZE ULAŞIN