'Başkanlık tartışması siyaseti zenginleştirir'

Sözcü İbrahim Kalın 'Türkiye daha iyi nasıl yönetilir' sorusuna yanıt arandığını belirterek "Başkanlık sisteminde farklı farklı modeller değerlendirilebilir. Demokratik siyasi tartışmayı zenginleştirecek konulardır" dedi

'Başkanlık tartışması siyaseti zenginleştirir'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, başkanlık sistemi ile ilgili çalışmaları ve tartışmaları takip ettiklerini belirterek, "Nasıl hayata geçeceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz" dedi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü olarak ilk kez medyanın karşısına çıkan Kalın, gündeme ilişkin konular ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 5 aylık görev sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'ın Somalili çocuklara verdiği boyama kitaplarını "montaj" bir fotoğraf üzerinden eleştiren sözleri için, "Ana muhalefet liderimizin böyle bir konuma düşmüş olması hakikaten üzüntü verici. Sayın ana muhalefet lideri, Türkiye'nin yardımlarını Somalili çocuklara sorsun" dedi. İbrahim Kalın, şu mesajları verdi:
KOŞTURAN CUMHURBAŞKANI: Cumhurbaşkanımız, göreve geldiğinde koşturan, terleyen, farklı bir cumhurbaşkanı olacağını söylemiş ve bunu ortaya koymuştur. Bu süreçte 16 ülkeyi ziyaret etmiş, 3 zirveye katılmış, 3 cumhurbaşkanı, 6 devlet başkanı, 3 meclis başkanı, 7 başbakan ve 18 bakanı ağırlamıştır.
KILIÇDAROĞLU'NUN HEZİMETİ: Bu kitap üzerinden yapılan spekülasyonun nasıl bir hezimetle sonuçlandığını hep beraber müşahede ettik. Tabii ana muhalefet liderimizin böyle bir konuma düşmüş olması hakikaten üzüntü verici Türkiye açısından. Sayın ana muhalefet lideri bu tür asılsız, temelsiz spekülasyonlar yerine Somali'ye gitsin, orada Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, STK'ların, iş adamlarının yaptığı yardım faaliyetlerini bizzat yerinde görsün. Türkiye, Somali'de insanlığın yüzünü ağartan işler yapıyor. Bu yardımların önemini Sayın Kılıçdaroğlu, Somalili çocuklara sorabilir.
ELİ KANLI DİKTATÖRÜN HEZEYANLARI: 350 bin insanın katili bir rejimin lideri olan Esad'ın mülakatını okudum. Kendisinin nasıl gerçeklerden uzak hezeyan dünyasında yaşadığını bir kez daha gördük. Modern tarihin en büyük dramı Suriye'de yaşanıyor. Esad rejiminin meşruiyetini kaybettiği bütün dünyanın kabul ettiği bir gerçektir. Kendi vatandaşlarını varil bombalarıyla öldüren birinin 2 milyon Suriyeliye kucak açmış Türkiye'yi suçlaması asla mümkün değildir. Esad rejiminin yerinde kaldığı bir düzende Suriye'ye barışın gelmesi mümkün olmayacaktır. Eli kanlı diktatörün hezeyanları, asla yaptığı terörü örtmesi mümkün değildir.
BAŞKANLIK SİSTEMİ ÇALIŞMALARINI TAKİP EDİYORUZ: Başkanlık sistemi, Türkiye'de yeni bir tartışma değil. Bu konunun tekrar gündeme gelmesinden daha doğal bir şey olamaz. Önümüzde seçim var. 'Türkiye daha iyi nasıl yönetilir' sorusudur. Cumhurbaşkanımız 'tek sistem çift sistem' derken tek kamara mı çift kamara mı, bu konuyu gündeme getirdi. Dünyada tek bir sistem yok. ABD, Fransa'da farklı farklı modeller değerlendirilebilir. Demokratik siyasi tartışmayı zenginleştirecek konulardır. Bir takım çalışmalar yapılmaktadır. STK'ların akademisyenlerin, siyasi partilerin, çalışmaları var. Biz de bu çalışmaları takip ediyoruz. Nasıl hayata geçeceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz.
HÜKÜMET'LE TAM UYUM: Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımız, Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında bir fitnenin olduğu tarzındaki yorumların hiçbir gerçekliği yoktur. Özellikle Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız arasında tam bir uyum vardır, mükemmel bir koordinasyon söz konusudur.
CUMHURBAŞKANLIĞI'NDA YAPILANMA: Yeni cumhurbaşkanlığı şeması, tamamen Cumhurbaşkanımızın takdir ve tasarrufları çerçevesinde işleyen bir mekanizmadır. Onun talimatları doğrultusunda ihtiyaçlara göre faaliyet gösterecek birimlerdir bunlar. Bunları cumhurbaşkanlığının dışında 'başka bir tarafa gölge oluşturan bir yapı' gibi görmek son derece yanlış olur.

ERDOĞAN DÜNYAYI DOLAŞACAK
İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki süreçte yapacağı gezileri de aktardı. Gelecek hafta Latin Amerika ziyareti kapsamında Kolombiya, Küba ve Meksika'ya gidecek olan Erdoğan, mart ayında tekrar Latin Amerika seyahati gerçekleştirecek, Brezilya, Arjantin ve Şili'ye gidecek. Erdoğan bu süreçte ayrıca Kazakistan, Türkmenistan başta olmak üzere Orta Asya'daki Türki Cumhuriyetler'e ve AB'nin kalbi Brüksel ile bazı AB başkentlerine de ziyaretlerde bulunacak.
BİZE ULAŞIN