Kendileri çalıp kendileri oynayacak

Kendileri çalıp kendileri oynayacak

Ermenistan'da yarın gerçekleştirilecek anmaya ilişkin "Bir araya gelecekler, kendileri çalıp kendileri oynayacaklar" diyen Erdoğan, Obama'dan da 'soykırım' ifadesini duymak istemediğini belirtti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan'da yapacağı konuşmada "Soykırım" ifadesini kullanmayacağı bilgisi için, "Ben Sayın Obama'dan böyle bir şeyi duymak istemem, zaten beklemiyorum" dedi. Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'la görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında şu mesajları verdi:
OBAMA'DAN BEKLEMEM: ("Obama, soykırım demeyecek. Nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna) Obama'dan zaten böyle bir şeyi gerçekten duymak istemem. Böyle bir şeyi de beklemiyorum. Türkiye'nin Amerika'nın nezdindeki yeri bellidir, bu olaylar karşısındaki tavrı bellidir. 6 yıllık başkanlığı süresince yaptığımız görüşmelerde yaklaşımımız bu işin siyasilere değil tarihçilere bırakılması olmuştur. Ermenistan'la yakından uzaktan ilgisi olmayan, benim ülkemde yaşayan Ermenilerle uzaktan yakından ilişkisi olmayanların bunu kendi parlamentolarına taşıyanları her zaman kınadık. Şu anda AB arkamızdan değil çok çok gerimizden geliyor. En son arşivlerin açılması diyor. Ben 12 yıldır bu arşivlerin her an açılmasına hazır olduğunu söylüyorum. Biz bu noktada rahatız. Uluslararası kurumlar Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki durumda Azerbaycan'ın haklılığına yönelik karar verdiği halde Karabağ'daki sorunlar hala çözülemedi.
KENDİLERİ ÇALIP OYNAYACAK: 24'ünde de Ermenistan'da bir araya gelecekler, kendileri çalıp kendileri oynayacaklar. Konuşacaklar, Türkiye'ye hakaret edecekler. Biz de Çanakkale'de olacağız. Ama bizim gündemimizde Ermenistan yok. Biz yarın İstanbul'da dünya barışını konuşacağız. Bizim farkımız bu. Ermenistan güya onlara misilleme yapıyormuşuz gibi gidiyor. Bizim böyle bir endişemiz yok.
DEAŞ VİRÜSTÜR: Terörün dininin olmayacağını her zaman ifade ettik. Herhangi bir terör olayını lanetlemeden önce kim tarafından yapıldığına asla bakmadık. Bugün de DEAŞ terörüne karşı aynı ilkeli tavrımızı ortaya koyuyoruz. DEAŞ ümmetimizi parçalamanın gayreti içinde olan önemli bir virüstür. Başkaları aynı yolu izlemektedir. Bütün bu silah kaynakları, parasal kaynaklar nereden geliyor? Kendilerinin böyle bir kaynağı yok.
AVRUPA'YI KINIYOR VE LANETLİYORUM: Akdeniz'de, Ege'de göçmenleri taşırken bunların batırılmasına zemin hazırlayan açıklamalar geliyor Avrupa'dan. Eğer AB üyesi ülkeler bu açıklamayı yapıyorsa ya da gündeme geliyor konuşuluyorsa bu bir felakettir. Öyle veya böyle bu insanlar ülkelerinden kaçarak Avrupa ülkelerine sığınıyorsa o gemilerin batırılması ve onların ölüme terk edilmesi gibi bir yaklaşım nasıl benimseniyor. 2 milyon insanı Türkiye barındırıyorsa bunu insani bir görev telakki ettiği için yapıyor. Batı'nın bu yaklaşım tarzını kınıyor ve lanetliyorum. Böyle bir yaklaşım tarzı olamaz.
YEMEN'DE İSTİKRAR MÜMKÜN: Dün Suudi Arabistan'ın, Husilere ve Ali Salih destekçilerine yönelik hava harekatını sonlandırma kararından duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Başından beri desteklediğimiz bu harekat, askeri amaçlarına ulaşmış görünüyor. Yemen'de kalıcı istikrar ancak kalıcı siyasi çözümle mümkündür.
KARA HAREKATI ŞART: Bundan 12 yıl önce Irak'taki o sıkıntılı dönemde daha DEAŞ henüz ortada yoktu. Son gelişmelerden sonra farklı bir şekilde ortaya çıkışı oldu. Destekleyicisi de Esad olmuştur. O beslemiştir, bu hale getirmiştir. Hava harekatının yanında asıl kara harekatının da olması lazım.
IRAK'LA FETRET DÖNEMİ BİTTİ:
Irak'ın ve Iraklı kardeşlerimizin bizim gönlümüzde müstesna bir yeri var. İlişkilerimizde bir dönem yaşanan fetret dönemi artık tamamen geride kaldı. Kaybolan ivmenin geri kazanımının heyecanını yaşıyoruz, hangi dinden etnik kökenden olursa olsun her Iraklı bizim için aynıdır."

MASUM'DAN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR
Irak Cumhurbaşkanı Masum, Irak'a desteğinden ötürü Türkiye'ye teşekkür etti. Masum, "Bazı Irak güçlerinin, eğit donat kapsamında DEAŞ ile mücadelesi için eğitilmesi söz konusu. Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Bizler Türkiye'nin kat ettiği ilerlemeyi takip etmekteyiz. Terör gibi büyük bir belanın karşısında yer almaktayız. Bunlar dinden, her türlü ahlaktan uzak bireylerin oluşturduğu bir örgüt. Virüs demek istiyorum. Bu afete karşı mücadelesinde Irak'a yardımda bulunmalarını istiyorum. Bu virüs burada bertaraf edilmezse yayılır.İlişkilerimizin güçlendirilmesi için çaba harcamamız gerekiyor. İlişkilerimiz normal devam etseydi hacmimiz 20 milyar doları geçmişti. Ama bunun engeli DEAŞ bulunmaktadır." Bu arada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Avustralya Başbakanı Tony Abbott'u da kabul etti. Erdoğan daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın oğlu Ömer Yıldız ile Sena Yüksel'in nikah törenine katılarak şahitlik yaptı.

BİZE ULAŞIN