Anzak Koyu'na sığmadılar

Anzak Koyu'na sığmadılar

Çanakkale Savaşı'nın 100'üncü yılında Şafak Ayini'ne rekor katılım vardı. Kurayla belirlenen 10 bin 150 Avustralya ve Yeni Zelandalı ayine katıldı. Alanda yer bulamayan 2 bin 500 kişi de Hamzakoy'da alternatif anma töreni düzenledi

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100'üncü yılı anma törenleri kapsamında Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak Koyu'nda dün "Şafak Ayini" düzenlendi. 100'üncü yıl nedeniyle kurayla belirlenen 10 bin 150 Avustralyalı ve Yeni Zelandalı, bugüne kadarki en yoğun katılımlı törene imza attı. Çanakkale Kara Savaşları'nda 8 bin 700'den fazla Avustralyalı ve 2 bin 700 Yeni Zelandalı askerin hayatını kaybettiği Anzak Koyu'nda dün anma töreni düzenlendi. Şafak Ayini'ne kurayla belirlenen 8 bin 120 Avustralyalı, 2 bin 30 Yeni Zelandalı katıldı. Ayrıca, törenlerde 350 kişilik VIP konuk yer aldı. Törene, Birleşik Krallık Galler Prensi Charles ve oğlu Henry, İrlanda Devlet Başkanı Michael Higgins, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Yeni Zelenda Başbakanı John Key, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ve çeşitli ülkelerin devlet büyükleri ve büyükelçileri katıldı.

CHARLES'IN MESAJI
Şafak Töreni'ne katılımcı sayısının sınırlandırılması nedeniyle, bu alanda bulunamayan 2 bin 500'e yakın Avustralyalı ve Yeni Zelandalı, Gelibolu'da alternatif tören gerçekleştirdi. Hamzakoy sahilinde bir araya gelen Anzak torunları, dua etti, denize çelenk bıraktı. Şafak Ayini'ne katılan Anzaklar, üşümemek için uyku tulumlarına ve battaniyelere sarıldı. Önceki yıllara göre daha yoğun katılım olduğu için, Anzaklar, saatlerce ayakta beklemek zorunda kaldı. Anzaklar, tören başlayıncaya kadar Çanakkale Savaşı'na dair belgesel, film ve röportajları izledi. Tören saat 05.30'da başladı. İlk olarak Yeni Zelanda Başbakanı John Key, konuşma yaptı. Türkiye'nin her yıl Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar'a gösterdiği misafirperverliğin, Gelibolu'nun iyileştirici gücü, affediciliği ve diplomasiyi de sembolize edişini gösterdiğine işaret eden Key, Türk halkına ve hükümetine minnettarlığını dile getirdi. Avustralya Başbakanı Abbott ise Çanakkale Savaşı'nın modern Türkiye'yi olduğu kadar Avustralya ve Yeni Zelanda'yı da şekillendirdiğini belirterek, "Gelibolu'da savaşanlar gönüllü askerlerden çok daha fazlası, modern Avustralya'nın kurucu kahramanları oldular" dedi. Abbott, "100 yıl oldu. Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar burada karaya çıktılar. Burada uzak memleketlerde yatan askerlerimiz için ne söylesek diye konuşuyoruz. Bunun amacı aslında bu seferi hem anmak hem de onurlandırmak" dedi. Galler Prensi Charles ise, konuşmasında iki Anzak askerinin mektubunu okudu. Charles, "Sanıyorum burada olan çoğu kişi benim neslimden değildir. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra doğan kişiler, dedelerini kaybeden kişiler olabilir. Anzaklar burada savaşıp geri döndükten sonra, mezarlarını kimse ziyaret etmeyeceği için endişe ediyorlardı. Biz onları fedakarlıkla hayatını kaybeden tüm askerleri anıyoruz" dedi.

ATATÜRK'ÜN MEKTUBU

Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934 yılında Anzak annelerine hitaben yazdığı mektup, Türk subayları tarafından Türkçe ve İngilizce olarak okundu. Konuşmaların ardından anma duası yaptırıldı, ilahiler okundu. Ataları için dua eden torunlar, duygulu anlar yaşadı. İki dakikalık saygı duruşunun ardından son dua yaptırıldı. İstiklal Marşı, Avustralya ve Yeni Zelanda ulusal marşları çalınarak ülke bayrakları göndere çekildi. Şafak Ayini, savaşa katılan ülke çelenklerinin sunulmasıyla sona erdi. Törenin bitmesinin ardından alanda bulunan Avustralyalılar, Lone Pine olarak da bilinen Gelibolu muharebelerinde en çetin çarpışmaların geçtiği Kanlı Sırt'a yürüdü. Dört gün içerisinde Avustralya'nın 2 binden fazla kayıp verdiği Kanlı Sırt'ta Avustralyalılar dedelerinin mezarlarını ziyaret etti. Yeni Zelandalılar ise atalarının hayatlarını kaybettiği bir diğer alan olan Conk Bayırı'ndaki törenlere katıldı.

SELFIE ÇUBUĞU VE SANDALYE YASAKTI

Törene katılan Anzaklar, otobüslerle Anzak Koyu'na taşındı. Koya girişte güvenlik kontrolü yapıldı. Anzaklar, Şafak Ayini'ne katılım için sıkı kurallara uydu. Alkol tüketimi ve selfie çubuğu yasaklandı. Sandalye, müzik enstrümanları, çadırlar da yasak listesinde yer aldı.

KRALİÇE DE LONDRA'DA ANDI
İngiltere'nin başkenti Londra ve Avustralya'nın Melbourne kenti de, anma törenlerine sahne oldu. Londra'daki törene Kraliçe Elizabeth ve Kraliyet ailesi mensupları katılırken, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki etkinliklerde ise yaşlı gaziler en öndeydi.

BİZE ULAŞIN