İstanbul İstiklal Mahkemesi'nin kurulmasına Ağa Han neden olmuş

İstanbul İstiklal Mahkemesi'nin kurulmasına Ağa Han neden olmuş
TBMM'nin İstiklal Mahkemeleri'nin kararlarını 3 cilt halinde yayımlamasıyla bir gerçek daha ortaya çıktı. Osmanlıca yazılı orijinal belgeler arasında Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı'ya verdiği destekle bilinen Ağa Han'ın mektubu da yer alıyor. Başbakan İsmet İnönü'ye hitaben yazılan mektupta Ağa Han, hilafetin kaldırılmamasını istiyor. Mektubun İstanbul İstiklal Mahkemesi'nin kurulmasına neden olduğunu belirten çalışmaların başında bulunan Doç. Dr. Abdülhekim Koçin, özetle şunları anlattı:

O MEKTUP ARŞİVDE
"İstanbul İstiklal Mahkemesi'nin kurulmasına neden olan Ağa Han'dan gelen İngilizce mektubun orijinalini de bulup 2'nci ciltte yayımladık. Bu mektup, Hindistan Müslümanlarının önderi Ağa Han tarafından Başbakan İsmet İnönü'ye gönderilmiş ama ona ulaşmadan Tanin ve İkdam gazetelerinde yayımlanmış. Mektupta hilafetin kaldırılmamasını talep ediliyor. İstanbul'daki küçük bir mahkeme ama daha çok bu konulara ilişkin kararları var."

TUTUKLANDILAR

Diğer taraftan çarpıcı bir gelişme ise, Ağa Han'ın o mektubu yayımlayan gazetecilerle ilgili. Tanin ve İkdam gibi gazeteler başta olmak üzere mektubu yayımlayan tüm gazeteciler İnönü'nün emri ile tutuklanmış. İstiklal Mahkemesi arşivleri yapılan uzun soluklu çalışmalar sonrasında geçen hafta düzenlenen törenle üç cilt olarak kamuoyuna tanıtılmıştı. Abdülhekim Koçin, ekim ayına kadar Şeyh Sait yargılaması konusundaki bazı belgeler üzerindeki incelemelerin de tamamlanacağını belirtti.
BİZE ULAŞIN