Yeni Anayasa ve Başkanlık sözü

Başbakan Davutoğlu: İnşallah yeni anayasa ile birlikte idari yapımızı, siyasi sistemimizi başkanlık dahil olmak üzere en iyi şekilde organize edeceğiz. Yeniden tanımlayacağız

Yeni Anayasa ve Başkanlık sözü
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU SEÇİM STARTINI ERZURUM'DA COŞKULU MİTİNGLE VERDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu 72 mitinglik seçim kampanyasının startını vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Erzurum ve Sivas mitingleriyle verdi. Konuşmasında bütün partilere seslenen Davutoğlu mitinglerin barış içinde geçmesi çağrısında bulundu. Davutoğlu'nun konuşmalarından satırbaşları şöyle:
- ŞERLER DEF OLA: Yeni Türkiye sözleşmesinin ruhu Erzurum Kongresi'nin beyannamesinin açıklamasıdır. 100 sene önce Çanakkale'de, Trablusgarp'ta, Balkanlar'da, Sarıkamış'ta, Yemen'de omuz omuza savaşanların torunları olarak bizler bu memleketin asli sahipleriyiz. Kimse bizi bölemez, ayıramaz. Aramıza nifak tohumu ekip, Türk-Kürt diye, Sünni-Alevi diye ayırmak isteyen şer odaklarına 'şerler defola' demeye hazır mısınız?
- BAŞKANLIK SİSTEMİ: Artık bütün vatandaşlarımız hiçbir ayrım olmadan mutlak bir eşitlik içinde özgürce yaşayacak. Bunun için sivil anayasa dedik. Yeni bir anayasa. Özgürlükçü bir anayasa. Milletin seçtiklerinin yaptığı bir anayasa. İnşallah yeni anayasa ile birlikte idari yapımızı da, siyasi sistemimizi de başkanlık dahil olmak üzere en iyi şekilde organize edeceğiz. Yeniden tanımlayacağız.
- ELİNDEN TUTUN GÖSTERİN: Kılıçdaroğlu eğer gelirse şöyle elinden tutun şu duble yolları, Ovit tünelini, Kop tünelini gösterin. 'Sen konuşursun AK Parti yapar' deyin. Sonra engellilerimize yaşlılarımıza götürün. Devlet hastanelerine götürün. Erzincan, Kars'a hızlı treni yapıp hizmetinize sunacağız. AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye'de görünen hükümetler vardı ama IMF yönetiyordu. .
- MUHALEFETE DERS: Dağlardaki teröristlerle bu vatana tuzak kurmaya kalkan birileri de Erzurum'u gözüne kestirmiş. Onlara ilk dersimiz şu; Abdürrahim Fırat kardeşimiz bunların saldırısına uğradı. Ağrı'daki olayları istismar ediyorlar. Dedikleri gibi demokrasiye sadıklarsa önce baskıya, şiddetle, terörle demokrasinin yan yana olmayacağını bilecekler. İnşallah, Kılıçdaroğlu'na hesabı, Bahçeli'ye milliyetçiliği, Demirtaş'a demokrasiyi ve barışı öğreteceğiz.
- DEMİRTAŞ VE HDP ÇETE: Şimdi bu Demirtaş, o ayrı bir çete. HDP, şiddet çetesi, terör çetesi. Bir taraftan Ağrı'da teröristleri indirip vatandaşlarımıza baskı yapacaklar, diğer taraftan özgürlük, halklar diyecekler. Diyor ki 'Diyanet'i kapatacağız'. Bu millet hiçbir güce Diyanet'i kapattırmaz.
- BİZ KUVAYI MİLLİYE HAREKETİYİZ: Bazı siyasi parti liderleri, Doğu'ya, Güneydoğu'ya gidemeyecekler. Çünkü orada tabanları yok, hitap edemeyecekler. Bazı siyasi parti liderleri, İç Anadolu'da böyle bir toplantıyı yapacak güce zaten sahip değiller. Bazıları da Karadeniz'e, Batı'ya gidemeyecekler. Türkiye'nin her köşesine gidebilecek tek parti ise AK Parti'dir. Çünkü biz Kuvayı Milliye ruhunu temsil ediyoruz."

'DADAŞ İHANETİ AFFETMEZ'

Başbakan Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu'nu Paralel Yapı'nın lideri Fethullah Gülen'in memleketi Erzurum'da coşkulu bir kalabalık karşıladı. Erzurumlular mitingin yapıldığı İstasyon Meydanı'nı hınca hınç doldurdu. AK Partili kadınlar seçim şarkıları ile halay çekti. Meydanda asılan, "Paralel dikey fark etmez, Dadaş ihaneti affetmez", "Siftah Dadaştan, bereket Allah'tan" pankartları dikkat çekti.

TÜRKİYE'Yİ SOYKIRIMLA SUÇLAYANLARA CEVAP

"Biz, dedelerimizin savaştığı Yeni Zelandalıları, Avusturalyalıları, İngilizleri Çanakkale'de ağırlarken, birileri de bir takım başkentlerde milletimize tuzak kurmaya kalktı. Papa, Endülüs'teki engizisyonların, katledilen Müslümanların, Yahudilerin hesabını versin. Başkentlerinde oturup Türkiye aleyhine karar açıklayanlar, Kafkasya'dan tehcire, soykırıma maruz kalıp Anadolu'ya gelen Abhazların, Çerkezlerin, Çeçenlerin, Ahıskalılar'ın, Gürcülerin hesabını versin. Ahıskalılar'ı Sibiryalara sürdürenlerin hesabını versin. Tatarların hesabını versin. Srebrenitsa'daki, Hocalı'daki soykırımın hesabını versinler. Bizimle konuşmak isteyen, göz hizasından konuşacak. Tepeden kibirle bize bakana, onurla cevap veririz. Çanakkale'de olduğu gibi, baş veririz baş eğmeyiz.

'CHP, HDP VE PARALEL YAPI İŞ BÖLÜMÜ YAPTI'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı TRT canlı yayınında muhalefete yüklendi. Davutoğlu, muhalefetin seçimler sonrası bir koalisyon oluşabileceği iddialarına ilişkin, "Böyle bir ihtimal yok. Onların üstündeki üst akıl 'koalisyon yapın' diyor. HDP ile MHP'nin bir arada olduğu koalisyondan ne çıkar. Bir simülasyon yapılsa, senaryolar çöker" dedi. Davutoğlu şunları kaydetti: (Muhalefet neden ekonomi ağırlıklı vaatte bulunuyor sorusu üzerine): Çünkü iş bölümü yaptılar. AK Parti'nin gündemiyle ilgili hususlarda paralel yapı görevi üstlendi. CHP'ye de ekonomi görevi verdiler. HDP'ye de marjinal gruplar üzerinden yürüme görevi verildi. Perde gerisinde din derslerini kaldırmaktan bahsediyorlar. Ekonomi gösterip, kafalarındaki tek parti zihniyetini getirmek istiyorlar. ANKARA
BİZE ULAŞIN