Türkler çok kararlı şekilde saldırıyor

Türkler çok kararlı şekilde saldırıyor

Buckhingham Sarayı arşivlerini açtı ve Çanakkale savaşının yüzüncü yıldönümü dolayısıyla ANZAK birliklerinin komutanı General Alexander Godley'in Britanya Kralı'na yazdığı mektubunu yayımladı

  • Gündem
  • Pazartesi 27.04.2015
Buckhingham Sarayı, Çanakkale savaşının 100. yıldönümü dolayısıyla İngiliz Kraliyet Arşivi'nden bazı belgeleri yayımladı. Bunlardan birini, daha sonra 1915 Ağustosu'nda Conkbayırı savaşında Atatürk'ün karşısında yenilgi alan ANZAK birlikleri komutanı General Alexander Godley'in, İngiltere Kralı V. George'un Sekreteri Binbaşı Clive Wigram'a gönderdiği beş sayfalık mektup oluşturdu. Godley'in mektubu 7 Mayıs 1915 tarihi taşıyor ve daktiloyla yazılmış. Godley mektubunda Gelibolu yarımadasına öngörülenden bir ya da bir buçuk mil daha ileride çıktıklarını belirtiyor. Açık gemi ve plajda Türk ateşinde pek çok zayiat verdikten sonra ANZAK'ların çantalarını bırakıp Türk siperlerinin bulunduğu tepelere gurka ve dağcı gibi tırmandıklarını tasvir eden Godley, 25 Nisan'da kıyıya çıkan birçok ANZAK askerinin diğerlerini takviye için, geldikleri birliğe bakmadan karma şekilde savaşa katıldıklarını, birçoğunun izleyen günler hatta haftalar içinde birliklerine geri dönmediklerini yazıyor. Godley'e göre bazı küçük birlikler iki ya da üç mil kadar içeri giriyor, ancak bunları desteklemek mümkün olmadığından ve Türkler kendilerini geri çektikleri anda ateş etmeye başladıkları için geri çekilmek durumunda kalıyorlar. Godley ayrıca Türklerin çok kararlı bir şekilde İngiliz siperlerine saldırdığını, günler sonra ilk karaya çıktıkları sınırlı plajı tutabildiklerini, burasının devamlı ateş altında bulunduğunu belirtiyor.

90 YAŞINDA ÖLDÜ

I. Dünya Savaşı sonrası "Sir" Unvanı alan General Alex Godley, II. Dünya Savaşı'nda Alman birliklerinin Londra'ya yapacakları olası bir savaşa karşı para-militer bir halk ordusu oluşturdu. Godley 1957'de 90 yaşında öldü.
BİZE ULAŞIN