"Bedelini ödeyecekler"

Kararın Pensilvanya'nın yönlendirmesiyle alındığını söyleyen Erdoğan: Bu örgütün içinde yer alanların A'dan Z'ye bedelini ödemesi lazım. Bu ülkede artık hukuk adalet yerini bulacak

Bedelini ödeyecekler
Cumhurbaşkanı Erdoğan yetkisiz tahliye kararını değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuveyt'e hareketinden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu. İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, Paralel Yapı soruşturmasında, aralarında Samanyolu TV yöneticisi Hidayet Karaca'nın da bulunduğu 75 isim hakkında verdiği yetkisiz tahliye kararını değerlendiren Erdoğan, "Şu anda yetki gaspı yapan bir yargı mercii var. HSYK da sanırım kararını verecektir' dedi. KKTC'deki seçimlerde Cumhurbaşkanlığı'na seçilen Mustafa Akıncı'nın yavru vatan ana vatan ilişkisi yerine "iki kardeş ülke" değerlendirmesiyle ilgili de sert çıkan Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir" diye konuştu. İşte Erdoğan'ın sorulara verdiği cevaplardan satır başları:

YETKİ GASPI YAPTI: (Tahliye kararları) Burada yetki kullanımı açısından şu anda kendilerine ait olmayan bir yetkiyi kullanmak suretiyle yetki gaspı yapan bir yargı mercii var.

HSYK DA KARARINI VERECEKTİR: HSYK'nın saat 14.00'te başlattığı toplantı bana göre geç kalmış bir toplantı. Bunlar tatil günü bunu başlattılar. Ve daha ilginci gece sabaha kadar odasında çalışma yürüten bir hakim ve oda kilitli. Bu işi anlaşılmayacak şekilde sürdüren bir ya da iki hakim. Bu, Türkiye'de bu ilişkilerin nerelere geldiğini göstermesi bakımından çok sıkıntılı ve tehlikeli bir süreç. Müfettiş raporlarını biliyoruz. Bu doğrultuda HSYK da sanırım kararını verecektir.

TALİMAT PENSİLVANYA'DAN: Yargıyı baskı altına alamazsınız. Bazı milletvekilleri Adalet Sarayı'na geliyor. Bu milletvekillerini adalet sarayına almak yanlış bir olay. Bunların hukukla filan alakası yok. Pensilvanya'dan aldıkları talimatla oradan almış oldukları dualarla bir yönlendirme söz konusu. Umarım HSYK'nın kararıyla netice alınmış olur. Sosyal medyada bir algı operasyonu gerçekten bunlar çok çok çirkin. Bu örgütün içinde yer alanların A'dan Z'ye bedelini ödemesi lazım. Bu ülkede artık hukuk adalet yerini bulacak. Daha da ileri gitmek daha farklı şeyler anlatmak istemiyorum.

KUVEYT EMİRİ KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi bir ziyaret çerçevesinde gittiği Kuveyt'te Emir Şeyh Sabah el-Ahmed Cabir es-Sabah tarafından törenle karşılandı. Bayan Sarayı'nda ağırlanan Erdoğan'ın görüşmelerinde ikili işbirliği ve bölgesel konular ele alınacak.


'AĞZINDAN ÇIKANI KULAĞIN DUYSUN'

("Yavru vatan değil, iki kardeş ülkeyiz" diyen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya) Bu ifadeler (yavru vatan) bir sıcaklığın gereğidir. Sayın Akıncı KKTC halkının seçimiyle göreve gelmiştir. Burada 2 kardeş ülkeyiz dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. Sayın cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir. Türkiye KKTC'yi neden sahipleniyor bunun bir esbabı mucibesi var. Kardeş olarak çalışmanın bile bir şartı vardır. Bu ülke kuzey Kıbrıs'a bedel ödemiştir. Biz şehitler vermişiz. Ve bedel ödemeye devam ediyoruz. Kuzey Kıbrıs'ın uluslararası alanda kavgasını veren kim. Acaba Sayın Akıncı tek başına bu kavgayı verebilir mi. Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'a bakışı yavru vatandır ve böyle bakmaya devam edecektir. Bir ananın yavrusuna bakışı nasılsa böyle bakmaya devam edecektir. Kendi görüşü böyledir. Ben de hoşgörüyle bakabilirim. Ama daha sonra sarfı nazar edebilirler. Bu da pek hoş olmaz.

ÇANAKKALE'YE HİÇ GELDİLER Mİ?

Ben davet edilip edilmediklerini bilmiyorum. Ama 12 yıl başbakanlık yaptım. Başbakanlığım süresince ben ne Sayın Kılıçdaroğlu ne Sayın Baykal ne de Sayın Bahçeli'yi Çanakkale'de görmedim. Şimdi ne oldu da biz davet edilmedik diyorlar. Ben bir kez görmedim. Farklı yerlerde tören düzenlediyseler onu bilemiyorum.

RUSYA KIRIM'IN HESABINI VERSİN

(Putin'in 'soykırım' demesi) Ben Putin'in böyle bir adım atmasına üzgünüm kırgınım. Bunu da söyledim. Soykırımlar konusunda böyle bir adım atılıyorsa Rusya kendi, tarihini masaya yatırması lazım. İşte Kırım ortada. Bunların bir hesabını versinler. Türkiye asla bir soykırım yapmamıştır.

BİZE ULAŞIN