'Yargıç kılıklı insanlar yaptı'

'Yargıç kılıklı insanlar yaptı'
Paralel Yapı'nın tahliye operasyonunu değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "HSYK'nın yetki gaspında bulunan kişilerle ilgili böyle bir karar alması doğaldır. İçinizden birinin hâkim kılığına girerek karar vermesine benzer bir şekilde, hukukta yetki çalınmasından bahsedilebilir. Akla zarar bir iş. Yani, gözü karalığın bu kadarına da pes denir" dedi. 62. Hükümet'in son Bakanlar Kurulu toplantısı dün Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirildi. Toplantıya verilen arada soruları yanıtlayan Arınç, şunları söyledi:

HÂKİM KILIĞINA GİRENLER: Yeni HSYK Kanunu'nda 2. Daire'nin, yetki gaspında bulunan kişilerle ilgili olarak yeterli bilgi varsa, böyle bir karar alması doğaldır. Yetki gaspı, yani sulh ceza hâkimlerinin yetki alanında bulunan bir kararı, tamamen yetkisiz sayılan asli ceza mahkemesi hâkimi vermişse bu yok hükmünde bir karar demektir. Takip edilen yolun, ne kadar dolambaçlı olduğu, adeta bir kumpasa dönüştüğü görülebiliyor. Hukuku, kanunu açıp okuduğumuzda ki, elbette çok önemli bir olaydır, bu belki yargı tarihinde ilk defa görülmektedir. Yani içinizden birinin hâkim kılığına girerek karar vermesine benzer bir şekilde, Ahmet'in vereceği kararı, hiç yetkisi olmayan Mehmet'in vermesi gibi, hukukta yetki çalınmasından bahsedilebilir.

AKLA ZARAR İŞ: Önceden ayarlanmış, bilinmiş, ilişki kurulmuş, hâkim 'haklısınız, 10 tane sulh ceza hâkiminde iş yok. Bunlardan beklediğiniz kararı çıkartamazsınız, ben onların hepsi hakkındaki ret talebinizi kabul ediyorum. Sizin tahliyenize karar veriyorum' demiş. Akla zarar bir iş. Yani, gözü karalığın bu kadarına da pes denir ama bunu yargıç kılıklı insanların yapması, yargıya duyulan güvenin gittikçe dip yaptığı Türkiye'mizde örnek bir olay olarak anlatılsa da yeri vardır. Böyle bir olayın yargı içinde yaşanması utanç vericidir. Bundan dolayı Türk yargısı kendini süratle yenilemeli, bu yıpratmaya karşı koyabilmelidir. Bu arada Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da Bakanlar Kurulu'nda ekonomi ve enflasyonla ilgili gelişmeler üzerine bir sunum yaptı. Türkiye'de enflasyonun düşüş sürecinde olduğunu kaydeden Başçı, "Düşen enflasyon döneminde, Türkiye'de göreli kişi başı reel gelir artmıştır" dedi.
BİZE ULAŞIN