Türkiye Avrupa Birliğini 15'e katladı

Suriye'deki iç savaş beşinci yılına girerken, AB'nin göçmen politikası ve çevrede yaşanan insani krizlere yaklaşımı da yeniden sorgulanmaya başlandı. Suriye'de iç savaşın başladığı 2011'den bu yana AB ülkelerinin kabul ettiği toplam Suriyeli sayısı 120 bin iken, Türkiye 4 yılda yaklaşık 2 milyon Suriyeliye kapılarını açtı. Bir başka deyişle Türkiye, 28 AB ülkesini 15'e katladı.

Türkiye Avrupa Birliğini 15'e katladı
Suriye'de 2011 yılında halk ayaklanması şeklinde başlayan ve sonrasında iç savaşa dönüşen çatışmalar sebebiyle milyonlarca Suriye vatandaşı Esad zulmünden kaçmak için evini terk ederken, bölge de tarihin en büyük dramlarından biri yaşanıyor. Komşu ülkelere göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin sığınma başvurusu yaptığı devletler arasında Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak başta geliyor. Sığınmacılar, Avrupa Birliği çatısı altında da yer bulmaya çalışıyor. Ancak rakamlar, AB ülkelerinin şimdiye kadar sadece kapı aralamakla yetindiğini ortaya koyuyor.

TÜRKİYE AB'NİN 15 KATI MİSAFİRE KAPILARINI AÇTI

AB ülkeleri Suriye'de iç savaşın başladığı günden bu yana toplam 120 bin Suriyeliye koruma statüsü verirken, bu rakam 2012'de 17 bin ve 2013'te 35 bin olarak gerçekleşti. Türkiye ise, iç savaşın başladığı 2011'den bu yana yaklaşık 2 milyon Suriyeliye kapılarını açtı. Bu rakam AB'nin kabul ettiği misafir sayısının 15 katı.

AB GÖNÜLSÜZ

AB ülkeleri kabul edecekleri Suriyelilerin bazı yeterlik şartlarına sahip olmasını bekliyor. Suriyelilerin sığınma talebine en çok yanıt veren AB ülkelerinden Almanya ve İsveç'in bile geçtiğimiz yıl kabul ettiği Suriyeli vatandaşların toplam sayısı 42 bin 500'de kaldı.

TÜRKİYE'DEN 6 MİLYAR DOLAR YARDIM

Türkiye'de ise Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından kurulan 25 çadır kentte 250 binden fazla Suriyeli misafir ediliyor. Çadır kentler dışında Türkiye'nin çeşitli yerlerinde barınmakta olan Suriyelilerin sayısı yaklaşık 1 milyon 700 bin civarında. Tüm bunlara karşılık, Türkiye'den beş kat daha büyük yüzölçümüne sahip AB ve uluslararası toplum tarafından Suriyeli sığınmacılar için sağlanan destek sadece 300 milyon dolar. Türkiye'nin şimdiye kadar Suriyeliler için gerçekleştirdiği insani yardım faaliyetlerinin hacmi ise 6 milyar ABD dolarını aştı.
BİZE ULAŞIN