Erdoğan: 400 dönümlük yer verip orada öylece yaşa demezler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kars'ta vatandaşlara seslendi.

Erdoğan: 400 dönümlük yer verip orada öylece yaşa demezler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kars, bu milletin en zor anında, en zor şartlarda nasıl yeni bir başlangıç yapılabileceğinin canlı tarihidir. Şu Kars'ın sokakları, evleri, şehrin çevresinde kurulmuş tabyalar ve elbette Sarıkamış bunun en canlı şahididir. Sarıkamış ruhunu anlamayan Kars'ı anlayamaz, yeni Türkiye'yi de anlayamaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kars Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen programda vatandaşlara hitap etti.

Kars'ın ilçe, mahalle ve köylerindeki vatandaşlara selamlarını gönderen Erdoğan, "Kars'ın ve Anadolu'nun manevi muhafızı Ebu'l Hasan Harakani Hazretlerinin, Kars Kalesi'nin huzurunda ilginiz, coşkunuz, kadirşinaslığınız için şükranlarımı sunuyorum. Dedemin şehit olduğu topraklara, Sarıkamış'a ayrıca selamlarımı iletiyorum" diye konuştu.

Erdoğan, 17 Mart tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile Kars'ta Türkiye ve bölge için önemli olan TANAP'ın temel atma törenine katıldıklarını anımsattı. Yine aynı tarihte İlham Aliyev ile Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve diğer eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, "Ne diyor o güzel Kars türküsü; 'Ayrı düşeli senden, yaralıyım sinemden / Gece-gündüz çıkmazsın hayalimden, rüyamdan.' Biz de Kars'tan ayrı kalamıyoruz, her fırsatta geliyoruz" diye konuştu.

Vatandaşların "İşte ordu işte komutan" tezahüratları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Anayasa'daki başkomutanlıktan bahsediyorsunuz değil mi?" diye sordu. Erdoğan, vatandaşların "evet" sözlerine "Tamam o zaman" karşılığını verdi.

-"TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN VE TEK DEVLET"

Kars'ın bin yıllık birlikteliğiyle yeni Türkiye'nin zemini haline geldiğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kars, bu milletin en zor anında, en zor şartlarda nasıl yeni bir başlangıç yapılabileceğinin canlı tarihidir. Şu Kars'ın sokakları, evleri, şehrin çevresinde kurulmuş tabyalar ve elbette Sarıkamış, bunun en canlı şahididir. Sarıkamış ruhunu anlamayan Kars'ı anlayamaz, yeni Türkiye'yi de anlayamaz. Moskova'daki askeri müzede sergilenen günlükte bir Rus kurmay başkanı Allahuekber Dağları'ndaki manzarayı nasıl anlatıyor; Allahuekber Dağları'ndaki Türk müfrezesini teslim alamadık, bizden çok evvel Allahlarına teslim olmuşlardı. İlk sırada diz çökmüş 5 kahraman, kaput yakaları Tanrı'nın rahmetini o civan delikanlıların yüreklerine akıtabilmek istercesine semaya dikilmiş kaskatı. Hele bıyıkları ve sakalları her biri birer fütuhat oku gibi çelik misali. Ya gözler, tabiata da başkumandana da karşısındaki düşmana da isyan eden, ama Allah'ına teslimiyetle bakan gözler. Bu topraklar gerektiğinde herkese isyan eden, ama Allah'a teslimiyetle bakan o gözlerin hatıralarını inşallah ebediyete kadar yaşatacaktır. Burada Kafkas cephesinde şehit düşen askerlerimizi, tüm subaylarımızı rahmetle, şükranla anıyorum."

-"KİMLER BURALARA GELMİŞ, ALLAH RAZI OLSUN"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık subayı olarak bu savaşta şehit düşen Bosnalı Binbaşı Hüseyin Hüsnü Atıf'ı, Medineli Binbaşı Abdurrahman Şeref'i, Selanikli Binbaşı Ali Yasin Şerifi'yi, Şamlı Yüzbaşı Abbas'ı, Türkistanlı Yüzbaşı Tacettin'i, Kosovalı Üsteğmen Hasan'ı, Kırımlı Üsteğmen Abdulkadir'i rahmetle andığını dile getirdi.

"Kimler buralara gelmiş ve nerelerden gelmiş, Allah razı olsun" diyen Erdoğan, "Bu subaylarımızın doğum yerleriyle şehit oldukları yerin ifade ettiği mesajı çok iyi görmeliyiz. Bu milletin tarihi 1923'te başlamadığı gibi bu milletin gönül dünyasının sınırları da 780 bin kilometrekareden ibaret değildir. Dün bu toprakları işgalden kurtarmak için coğrafyamızın her köşesinden kardeşlerimiz buraya koşmuşlardır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıldır ecdat yadigarı eserlere sahip çıktıklarını, tüm mağdur ve mazlumlara el uzattıklarını vurgulayarak, "Bosna Hersek'e gidin bizi göreceksiniz, Kosova'ya gidin bizi göreceksiniz, Arnavutluk'a gidin bizi göreceksiniz, Makedonya'ya gidin bizi göreceksiniz, Türkmenistan'a gidin bizi göreceksiniz. Kazakistan'a gidin bizi göreceksiniz, Azerbaycan'da, Moğolistan'da bizi göreceksiniz. Her yerde bizi göreceksiniz. Bu milletin gönül dünyası bu kadar genişken, büyükken, bugün 'Türk' diyerek, 'Kürt' diyerek, 'Azeri' diyerek, 'Çerkez' diyerek, 'Gürcü' diyerek yeniden bizi bölmeye, parçalamaya çalışanlar var" diye konuştu.

Milleti bölmeye, parçalamaya çalışanlara karşı, kendilerinin "Rabia" dediklerini ifade eden Erdoğan, "tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet" söylemini yineledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ülkemde 78 milyon hepsi tek millet. Allah bizleri kabileler halinde yarattı ama hiçbir kavmin bir diğer kavme üstünlüğü yoktur. Ülkemizde maalesef iki parti var ki bunların bir tanesi siyasi Kürtçülük yapıyor, bir tanesi de siyasi Türkçülük yapıyor. Ben diyorum ki 7 Haziran'da sandıklarda bunlara bir ders verin. Çünkü bunlar bizi bölüyorlar. Bizi bölmelerine, ayrımcılıklarına fırsat vermeyelim. Biz Türk'ü, Azeri'si, Çerkes'i, Kürt'ü, 78 milyonun hepsini de yaratılanı severiz yaradandan ötürü anlayışıyla seviyoruz, kucaklıyoruz. Tek bayrak diyorduk. 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır'. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımız ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. Son günlerde terör örgütünü arkasına alan malum parti mitinglere 1-2 tane sembolik Türk bayrağı getiriyor, bunun dışında, bu milletin değerlerine ters, değerleriyle çatışan, bayrağımıza alternatif birçok bayrakla dolu. Bu ne perhiz, ne lahana turşusu, böyle saçmalık olur mu? Bunlarla bizi aldatacaklarını sanıyorlar, işte 7 Haziran bunun için ayrı bir fırsat. Geldi, artık fazla bir şey kalmadı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi, pazar günü sandıktayız."

-"KİM DAHA GÜÇLÜYSE ONUNLA İŞ TUTTULAR"

"Tek vatan; 780 bin kilometrekarede tek vatan" ifadesini tekrarlayan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu vatanın üzerinde operasyon düzenleyenler, ameliyat düşünenler karşılarında bizi bulurlar, karşılarında Silahlı Kuvvetlerimizi bulurlar, emniyet teşkilatımızı bulurlar, karşılarında hepsinden öte bu milleti bulurlar. Tek devlet; bizim Türkiye Cumhuriyeti'nden başka devletimiz var mı? Şimdi bir tane paralel devlet çıkmış. Şu anda bölücü terör örgütünün desteklediği partiyle iş tutmuşlar. Nerede, kim daha güçlüyse onunla iş tuttular. 99 yılında bu zat, Amerika'ya kaçtı. Güya hocaefendi. Niye Amerika'ya gittin, Mekke'ye gitseydin, Medine'ye gitseydin. Niye oralar değil de Amerika? Üst akıl… Yönetilme meselesi, ama yönetenler var, onlar böyle istediği için orada. Yoksa Amerika gibi yerde orada istediğin gibi yaşa demezler. Şimdi küçük imamlar da kaçıyor, Türkiye'de olanlar da kaçmaya başladı. İmam mihrabı bırakıp kaçar mı? Bunların imamları kaçıyor. Neden? Çünkü bunların bu ülkede, bu vatanda, bu millete karşı muhabbetleri yoktur. Bunlar devleti ele geçirmek istiyorlardı. Biz de anlamadık, aldandık yoksa bunların 40 yıllık geçmişini hamdolsun son anda durdurma fırsatını yakalayamazdık."

BİZE ULAŞIN