Erdoğan'dan canlı yayında flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Show TV'de yayınlanan "Gündem Özel" programında SABAH gazetesi yazarı Melih Altınok'un sorularını yanıtladı.

Erdoğan'dan canlı yayında flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

-Her şeyden önce MİT devletimizin en özel teşkilatıdır. Bu teşkilatın hassas görevleri var. Kimler nereye kadar müdahale edebilir bunlar kanunda var. Bu olayla ilgili olarak MİT araçları olduğu halde bunlara müdahale etme yetkisi yok. MİT'in TIR'larına çok farklı bir alanda müdahale olmuştur. Bunun arkasında kim var? Bunun arkasında üstakıl olduğundan eminimiz.

-İsmini zikrettiğiniz gazete ve şahısın bunu tekrar gündeme getirmesi tamamen Türkiye'ye zarar vermek içindir. Böyle bir sürecin içinde kalkıyorsun böyle bir başlık atıyorsun. Böyle bir şey yapmak ülkeye ihanettir. Paralel yapının dediği istikamette gidiyorsun.

-Biz bu yardımlarım Bayırbucak Türkmenleri'ne gittiğini söylemiştik.

SAKARYA, DÜZCE DEPREMLERİNİN ALTINDA KALDILAR

-MHP'nin yaptığı milliyetçilik, bu ülkenin kalkınmasına yönelik değil, kafatası milliyetçiliğidir. Türkiye bugün G20 içindeyse buna milliyetçilik derim.

-MHP iktidara gelmedi mi? 5 yıllığına gelmediler mi? 3.5 yıl durup erken seçime giderek kaçmadılar mı? Bunlar Sakarya, Düzce depremlerinin altında kaldılar.

-Eski rakamla zorunlu tasarruf eski parayla 15 kattrilyondu. KEY dedikleri kesinti de 3.5 kattrilyondu. Bugünün rakamıyla 18 milyar TL borcu biz ödedik. Biz de deprem geçirdik. Bingöl depreminin gecesinde gittik, Simav depreminde hemen müdahale ettik. 2 Yılda Van'ı yeniden inşa ettik. Edremit'te deniz manzarılı TOKİ evlerini görürsünüz. Bu güçlü bir iktidarın neler yapabileceğini ortaya koyduğunun kanıtıdır.

TÜRKİYE'YE MÜDAHALE İMASI

New York Times'ın görevi yeni değil, New York Times aynı şehi Sultan Abdülhamit'e, Menderes'e, Özal'a ve aynısını bana yaptı. Bunun arkasında hangi gücün olduğun belli, Gezi olaylarında da aynı görevi yürüttüler. Amaçları Türkiye'yi bölmek, parçalamak ve yutmak. Ama buna izin vermeyeceğiz.

PARALEL YAPI İLE MÜCADELE

Bu yapı 40 yıldır devletin bütün kurumlarına sızmış durumdalar. Dün biraraya gelemeyenler şimdi çok rahat şekilde bir araya gelebiliyorlar fakat biz darbe hükümeti değiliz. Mısır'ı görüyorsunuz, 40 bin kişi cezaevinde, 2 bin kişi idama mahkum edilmiş durumda biz hukuk devletiyiz bizde durum böyle değil.

Biz MKG'da tavsiye kararımızı aldık hükümete yolladık ve hükümetimiz de kararını aldı ve bu yola koyulmuş vaziyetteyiz.

BANK ASYA'YA EL KONULMASI

Paralel yapı sürecinde en önemli konu Bank Asya'dır. Orada meşru olmayan yollarla nasıl paralar toplandığı ve nasıl bu yapının finans sağlanarak ayakta tutulduğu görüldü. Bu süreç 1,5 yıl sürdü. Hukuki bir süreç takip ediliyor ve bunun sonucunda TMSF el koydu.

SEÇİM GÜVENLİĞİ TARTIŞMASI

Vatandaş anlatıyor bazı şeyleri, muhtarlar ciddi tehditler alıyorlar. Buna dayanamayan muhtarlar pes ediyor ama teşkilatın içinde bu işe kendini adamış öyle mensuplarımız varki onlar da direniyorlar. Valilik, jandarma güçlerimiz gereken önlemleri aldılar. Ne gerekiyorsa yapacaklar.

SARAY'DAKİ ALTIN KLOZET POLEMİĞİ

Hadi genel başkanlığını yuttuk, kasetle geldi için liderlik yapamaz. Lider çekirdekten söke söke gelir hem terbiye eder hem de terbiye edilir. Ciddi bir seviye kaybı var bu konuyla ilgili. Sizin burada altın kaplama klozetiniz var iddiasında bulunuyorsanız ya burayı görmüş olacaksınız yada sizin kılavuzlarınız yanlış.

Altın klozet varsa ben Cumhurbaşkanlığını bırakacağım eğer yoksa kendisi CHP'den istifa edecek mi?

Sözcü gazetesinde fotoğraflar yayınlandı. Onlar kendi evlerinini fotoğraflarıdır. Kendileri yalıda, villada oturuyor.

Yurt gezilerine çıkmama yasal hiçbir engel yoktur. Milletimize yardımcımı olmamız gereken bir pozisyondayız.

BİZE ULAŞIN