Yeni Meclis'te yeni yüzler

7 Haziran seçiminde; iş, sanat ve medya dünyasından ünlü isimler, Meclis'in yeni üyeleri olmaya hak kazandılar

Yeni Meclis'te yeni yüzler
Genel seçimler, yeni isimleri de TBMM'ye taşıdı. AK Parti'de İstanbul 1. Bölge 5. sıradan seçilen MKYK üyesi Prof. Dr. Osman Can, hukuk kariyeri sırasında Anayasa Mahkemesi'ndeki önemli davaların raportörlüğünü üstlenmişti. Berat Albayrak da İstanbul 1. Bölge 6. sıradan katıldığı seçimde milletvekili oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı olan Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nü bitirdikten sonra New York'ta Pace Üniversitesi'nde finans eğitimi aldı. 8 Şubat sürecinde başörtüsü yasağı nedeniyle aldığı disiplin cezasının 'insan hakları ihlali' olduğu gerekçesiyle AİHM'ye taşıyan ilk kadın olan Dr. Leyla Şahin Usta, Konya Milletvekili oldu. Gazeteci-yazar Doç. Dr. Hüseyin Yayman da AK Parti'nin İstanbul milletvekilleri arasında yer aldı. Ermeni asıllı gazeteci-yazar Markar Esayan, İstanbul 2. bölge 12. sıradan seçildi. AK Parti'nin seçim şarkılarına imza atan sanatçı Uğur Işılak İstanbul 3. bölgeden milletvekili oldu. Bir dönem AK Parti'nin İstanbul İl Başkanlığı'nı yürüten Aziz Babuşçu, İstanbul Kadın Kolları Başkanı olan Özlem Zengin de Meclis'e girdi.

ROMAN ADAY SEÇİLDİ

CHP'de roman aday Özcan Purçu, İzmir'den seçildi. Ergenekon davası sanığı, emekli Albay Dursun Çiçek ile Türkiye Ermeni Cemaati'nden Avukat Selina Özuzun Doğan da İstanbul milletvekili oldular. MHP'de ise Cumhurbaşkanlığı seçiminin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu İstanbul'dan seçildi.

ÖCALAN'IN YEĞENİ MİLLETVEKİLİ OLDU
HDP'de Abdullah Öcalan'ın kardeşi Fatma Öcalan'ın kızı Dilek Öcalan milletvekili seçildi. Kamuoyu Fatma Öcalan'ı, 23 Aralık 2013'te İmralı'da dayısıyla görüştükten sonra konuşma detaylarını medyaya aktarmasıyla tanımıştı. Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu yöneticisi Garo Paylan ile eski Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknas Uca da HDP milletvekilleri arasında yer aldı.
BİZE ULAŞIN