Görüşmeye 'önyargısız' oturun

AK Parti'de koalisyon görüşmeleri ve olasılıklarına önyargılı yaklaşılmaması kararı alındı. Bunun karşılığında diğer partilerden de önyargılar bir kenara bırakılarak masaya gelinmesi istenecek

Görüşmeye 'önyargısız' oturun
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurmayları ile yaptığı toplantılarda önümüzdeki döneme ilişkin strateji de ortaya çıktı. AK Parti, hükümeti kurmak için her yolu deneyecek. Önyargılı olmayacak. Koalisyon görüşmeleri başlarken tüm partilerde "Önyargılarınızı bırakın öyle masaya gelin" çağrısı yapılacak. Başbakan Davutoğlu'nun, seçimlerin hemen ardından kurmayları ile yaptığı toplantıda, hükümet kurma çalışmaları masaya yatırıldı. Çıkan sonuçlar şöyle:

ÖNYARGISIZ MASAYA GELİN:
AK Parti, samimiyetle hükümet kurmaya çalışacak. Ayrım yapmadan tüm partilerin kapısını çalacak ve koalisyon önerisi götürecek. Bu teklifleri götüren önyargılı olmayacak. Turlara çıkmadan önce diğer partilere de "önyargıları bırakın öyle masaya gelin. Önyargılar ile hükümet kurulamaz" çağrısı yapacak.

2015 Genel Seçim Sonuçları

EN YAKIN MHP, EN UZAK AZINLIK:
Yapılan değerlendirmelerde en uyumlu koalisyonun MHP ile yapılabileceği yönünde görüş bildirenler ağırlıktaydı. Kurmaylar en uzak ve kötü seçeneğin ise azınlık hükümeti kurmak olacağını belirtip, 'Çünkü azınlık hükümetinde sorumluluk var ama yetki yok. Azınlık hükümetini kuran da destekleyen de sıkıntıya girer. Azınlık hükümeti hiçbir şeyi çözmez. Adeta 'topal-yarım' hükümet olur görüşünü dile getirdiler.CHP-MHP-HDP GERÇEKÇİ DEĞİL:
'Muhalefet partileri bir araya gelerek bir hükümet kuramazlar. HDP ile MHP'nin bir araya gelmesi çok zor. Dışarıdan destekle de ülke yönetilemez' değerlendirmesi yapıldı.4 İHTİMAL MERCEK ALTINDA
AK Parti'de hükümeti kurmak için tüm seçenekler masaya yatırılırken CHP ve MHP ile koalisyonların artı ve eksileri ayrıntılı olarak inceleniyor. Kapıyı kapatan HDP'ye, AK Parti kanadından da şans tanınmıyor. Olası koalisyon senaryolarını değerlendiren AK Parti'de erken seçim ihtimaline karşı hazırlık yapılması için yeni bir ekip görevlendirilmesi de gündemde.
BİZE ULAŞIN