PKK infazından 17 kişiye gözaltı

Yeni İhya-Der Başkanı'na suikastla başlayan ve 3 HDP'linin öldüğü olaylarla ilgili 17 kişi gözaltına alındı. Polis yaşananların perde arkasını araştırıyor

PKK infazından 17 kişiye gözaltı
Diyarbakır'da önceki gün Yeni İhya-Der Başkanı ve Hüda-Par üyesi Aytaç Baran uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Aytaç'ın ölümünün ardından Hüda- Par ve dernek üyeleri, aynı cadde üzerindeki HDP'ye yakınlığı ile bilinen Özgür Yurttaş Derneği'ni uzun namlulu silahlarla taradı. Bu sırada içeride bulunan dernek ve HDP üyesi Bayram Özelçi ve Emin Ensen öldü. Aynı grup, Bayram Dağtan'ı ise evinin önünde öldürdü. 4 kişinin öldüğü olaylarla ilgili soruşturmayı 7 savcı yürütüyor. Polis ve jandarma kentin bazı yerlerinde zırhlı araçlarla güvenlik önlemi aldı. Olayların ardından Diyarbakır Valiliği'nde kriz masası oluşturuldu. Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında, emniyet, jandarma ve MİT yetkililerinin katıldığı güvenlik toplantısında, yaşanan olay tüm detayları ile konuşuldu. Gece 27 adrese eş zamanlı operasyon yapıldı, 17 kişi gözaltına alındı. Aramalarda 11 adet av tüfeği ve bu tüfeklere ait çok sayıda fişek, 4 adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 5 adet çeşitli çap ve markalarda tabanca ve bu tabancalara ait çok sayıda şarjör ve fişek, 1 adet Uzi marka otomatik silah ele geçirildi.

TOPRAĞA VERİLDİLER

Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran ile Özgür Yurttaş Derneği üyesi Emin Ensen, Bayram Özelçi ve Bayram Dağtan'ın cenazeleri Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi. HÜDA-PAR üyesi de olan Aytaç Baran, 6-7 Ekim olayları sırasında katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının yanına defnedildi. HÜDA-PAR Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, "Gençlerimize provokasyona gelmemelerini ve sokaklardan uzak durmalarını tavsiye ettik" dedi.

STK'LARDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI
Diyarbakır'da 4 kişinin öldüğü olaylara ilişkin STK'lar ortak bir yazılı açıklama yaptı. Yaşananların provokasyon olduğu belirtilen açıklamada, "Başta HDP ve HÜDA-PAR olmak üzere, toplumun değişik kesimlerinden gelen sağduyu ve sükunet açıklamalarını çok önemli ve değerli buluyor ve tüm hemşerilerimizi yapılan bu sağduyu çağrılarına uymaya davet ediyoruz" denildi.
BİZE ULAŞIN