'Kapımızı kapatmadık'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli herhangi bir koalisyon kurulmaz ise 15 Kasım 2015'te erken seçim olacağını dile getirdi.

'Kapımızı kapatmadık'
MHP lideri Devlet Bahçeli, koalisyon için MHP'nin şartlarının belli olduğunu, bu şartlarla görüşmeye gelecek olanlara kapıyı kapatmadıklarını söyledi. MHP'nin seçim sonrası ilk MYK toplantısı, milletvekillerinin de katılımıyla Anadolu Otel'de yapıldı. Edinilen bilgiye göre Bahçeli, basına kapalı gerçekleşen toplantıda şu mesajları verdi:
ŞARTLARIMIZ BELLİ: MHP olarak koalisyon için şartlarımız bellidir. Cumhurbaşkanı'nın Anayasal sınırlar içine çekilmesini, 'Çözüm Süreci'ne son verilmesini, 17-25 Aralık soruşturmaları ile başlayan sürecin tamamlanmasını ve Anayasa'da devletin temel niteliklerinin değişmemesini istiyoruz. Bu şartları kabul eden herkesle görüşmeye hazırız ve kapımız açık.
KÜRDİSTAN HEDEFİ BİTMEDİ: 1978 yılında Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Fis köyünde PKK terör örgütü kurulurken, 'Bağımsız Büyük Kürdistan' hedefi ortaya konulmuştu. Bu hedef bitmedi. Bunun görülmesi için süreçte birleşen partiler bir araya gelmeli. Olmazsa MHP denenmeli.
15 KASIM'DA SEÇİM: Partilerin görüşmelerinden bir iktidar çıkmazsa ve bir hükümet oluşturulamazsa, 15 Kasım ve sonrasında seçimi bekleyebiliriz. Bunun için de hazırlıklı olmamız gerekir. Koalisyon görüşmeleri için bazı arkadaşlarımıza görüşme talepleri geliyormuş. Bunlar gerçekçi değil. Önce yetkili kurullar görüşür. Biz böyle bir görüşme süreci olursa ne oluyorsa sizlerle paylaşırız.
OĞAN'A İHRAÇ YOLU: Eski MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, seçim sonrası partiyi eleştiren açıklamaları nedeniyle Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildi. Oğan'ın partiden "ihraç" istemiyle sevk edildiği ve tedbirli gönderildiği öğrenildi. Oğan, hakkındaki karar çıkana kadar parti faaliyetlerine katılamayacak.

ABD'LİLERDEN ZİYARET: Öte yandan aralarında Genel Başkan Yardımcıları Tuğrul Türkeş ve Zuhal Topçu'nun da bulunduğu bazı isimlerin, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden gelen bir heyet tarafından ziyaret edildiği ortaya çıktı. ABD'li heyetin randevuyu önceden aldığı, rutin bir görüşme yapıldığı öğrenildi. Türkeş, ziyaretin koalisyon çalışmaları ile ilişkilendirilmesinin doğru olmayacağını, MHP'nin Türkiye'de kurulacak hükümeti yabancı devletlerle konuşmayacağını vurguladı.

BİZE ULAŞIN