O ayakkabı kutusundan üniversite çıktı

Paralel örgütün, 17/25 Aralık komplosuyla HalkBank Genel Müdürü’nün evinde bulunan paralar için ‘ayakkabı kutulu’ rüşvet iftirası atılmıştı. O paralarla yükselen Uluslararası Balkan Üniversitesi Makedonya’da özel üniversiteler arasında birinci oldu.

O ayakkabı kutusundan üniversite çıktı
Paralel Yapı'nın "rüşvet" diyerek para kutularına el koyup hedef aldığı Uluslararası Balkan Üniversitesi, Makedonya'daki 15 özel üniversite içinde birinci oldu. Paralel örgütün hedefindeki Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz, "Bu bir devlet projesi. Üniversitemiz herhangi bir cemaate veya düşünceye ait değil. Cemaatler üstü bir kurum" dedi.

Kutularla yükselen üniversite

17 Aralık darbe girişimiyle HalkBank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evinde bulunan ve el konulan Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı'na ait paralarla Balkan Üniversitenin önü kesilmek istenmişti. Ancak tüm kumpaslara rağmen Balkan Üniversitesi'nin inşaası için toplanan yardım parası yerine ulaştı, üniversitenin inşaatı bitme aşamasına geldi. Paralel Yapı, Balkanlar'da kendisine rakip gördüğü üniversiteyi akamete uğratmak için paranın bağış olduğunu bile bile operasyon yapmış ve paraya el koymuştu. AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge operasyondan sonra el konulan 4.5 milyon doların, Uluslararası Balkan Üniversitesi'ne yapılan bağışlar olduğunu belirtmişti. Üsküp Eğitim Kültür Vakfı ve Uluslararası Balkan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı olan Bürge "Para vakfımıza iade edilmelidir" açıklaması yapmıştı. Bürge bağışın Üsküp'teki üniversiteye aktarılması için HalkBank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın önerdiği yöntemle Makedonya mevzuatındaki zorlukların aşıldığını ve bu şekilde 500 bin Euro'nun aktarıldığını söylemişti. Makedonya'nın başkenti Üsküp'te STAR'a konuşan Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz, üniversitelerinin Makedonya'da kar amacı gütmeyen tek yükseköğretim kurumu olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN