Paralel Yapı'nın faili meçhul bağlantısı

Paralel Devlet Yapılanması'nın faili meçhul bağlantısı, başsavcıvekili Fuzuli Aydoğdu'nun ifadesini aldığı bir polisin anlattıklarıyla ortaya çıktı.

Paralel Yapı'nın faili meçhul bağlantısı
Paralel Devlet Yapılanması ile ilgili genel bir soruşturma yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fuzuli Aydoğdu, 19 Ocak 2015'te ifadesine başvurduğu bir polisin anlattıklarında, ilginç detaylar tespit etti.

Adı açıklanmayan polis, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nda (TPAO) çalışan Cevzet Soysal'ı "Gülen cemaatine üye polislerin, 1998 yılında Batman'da kaçırarak ağabeylerinin talimatıyla öldürdüklerini" iddia etti.

"(ÖRGÜTÜ BİTİRİN) TALİMATI GÜLEN'DEN"

Soysal cinayetine şahit olduğunu öne süren polis, "Güneydoğu'da Hizbullah mensuplarınca paralel yapının okulları, yurtları ve mensuplarının takip edildiği" bilgisinin bölge imamı Bahattin K. aracılığıyla Fethullah Gülen'e ulaştırıldığını, bunun üzerine Gülen'in "Bu örgütü bitirin" şeklinde talimat verdiğini anlattı.

Tanık polis ifadesinde, Batman Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan C. ve A. adlı müdürlerin, Hizbullah masasından F, A, Ö. ve H. adlı polis memurlarıyla toplantı yaptığını, 'her yolu mübah gören' yapının yasa dışı işleri için cemaatten olmayan polis memurlarını kullandığını aktardı.

İsmi açıklanmayan polis, Paralel Devlet Yapılanması'ndaki meslektaşlarının Batman'daki Hizbullah üyelerinin ileri gelenlerini ortadan kaldırmak için başvurdukları gayriresmi uygulamalara ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Polis müdürü C'nin, TPAO'da çalışan Cevzet Soysal'ı kaçırmaya karar verdiğini ileri süren tanık polis, ifadesinde şunları söyledi: "İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne ait bir teknik takip aracıyla Soysal'ı takibe aldık. Evden çıkınca, diğer polislere işaret vererek, 'kuş kafesten çıktı' dedim. Daha sonra da kar maskeli ve askeri parkalı polisler, kendilerini JİTEM gibi tanıtarak Soysal'ı arabaya bindirdi ve polis C'nin diğer bekar evine götürüldü. Soysal'ın ellerini kelepçelediler ve ses kaydedici bir cihaz ile sesini kaydettiler. 25 gün boyunca Soysal kırsal alana götürülerek sorgulandı ve sorgusunun ses kaydı da başkomiser F. tarafından dinlenerek değerlendirildi.''

BİZE ULAŞIN