Cinayetten yargılanacak

TPAO çalışanı Cevzet Soysal'ın öldürülmesinde paralel parmağı çıkınca cinayet davası Paralel Örgüt ana soruşturmasıyla birleşti. Gülen ilk kez bir cinayet soruşturmasında bir numaralı zanlı olarak gösteriliyor

Cinayetten yargılanacak
SABAH, dün Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışanı Cevzet Soysal'ın 1998'de kaçırılarak öldürülmesine ilişkin soruşturmadaki flaş bir gelişmeyi okuyucularına duyurmuştu.

TEK FAİLİ MEÇHUL MU?
Soysal cinayetine şahit olduğunu iddia eden bir polisin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fuzuli Aydoğdu'ya ifadesinde "Soysal cinayetini biliyorum. Güneydoğu'da Hizbullah mensuplarınca paralel yapının okulları, yurtları ve mensuplarının takip edildiğine ilişkin bilgiler bölge imamı Bahattin K. tarafından Gülen'e iletildi. O da "Bu örgütü bitirin" diye talimat verdi" demesiyle paralel infazın deşifre olduğu ortaya çıktı. İşte tüm süreci değiştiren bu ifadeler sonrası daha önce Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma, paralel örgütün eylemi olarak görüldüğü için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü Paralel Yapı'ya yönelik ana örgüt soruşturması ile birleştirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın devam ettirdiği soruşturma kapsamında geçtiğimiz pazar yapılan operasyonlarda Soysal cinayetiyle ilişkisi olduğu belirlenen 16 kişi gözaltına alındı. Zanlılar "Silahlı terör örgütü kurma, yönetme ve üyesi olma", "Adam öldürme" ve "Adam öldürmeye azmettirmek" ile suçlandı. Soysal cinayetinin Paralel Örgüt'e yönelik ana soruşturma dosyasıyla birleştirilmesi sonrası Fetullah Gülen ilk kez bir cinayet dosyasının bir numaralısı zanlısı olarak gösterildi. Bu da açılacak bir davada Gülen'in cinayet zanlısı olarak yargılanacağı anlamına geliyor. Soysal cinayeti de Paralel Örgüt'ün kayıtlara geçen ilk silahlı eylemi oldu. Ancak SABAH'a konuşan adliye kaynakları, Paralel Yapı'nın çoğunlukta rakiplerini çeşitli kumpaslarla bertaraf ettiğini olabileceğini, CD kumpaslarının yanısıra, bu zamana kadar karanlıkta kalan tüm eylemlerinin bu soruşturmayla deşifre edilebileceğinin altını çiziyor.

İMAMLAR ARANIYOR
Soysal cinayetiyle ilgili geçtiğimiz pazar yapılan operasyonda aralarında dönemin Batman TEM Şube Müdürlüğü dolayısıyla örgütün birçok faili meçhul cinayete de bulaşmış Cemil C., dönemin Batman TEM Şube'de başkomiseri Fatih K. ve yine dönemin Batman TEM Şube yetkilerinden Ahmet A.'nın da olduğu 16 kişi gözaltına alındı. Listede adı geçen firarilerden Batman bölge imamı Bahattin K. ve Batman Emniyeti'nden sorumlu cemaat imamı Süleyman U. ise halen aranıyor.

BİZE ULAŞIN