'Zor yıllarda önemli sorumluluklar üstlendi'

TBMM Başkanı Çiçek, Demirel'in Güniz Sokak'taki evine taziye ziyaretinde bulundu.

'Zor yıllarda önemli sorumluluklar üstlendi'
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Türkiye'nin demokratikleşmesinde, demokratik hayat mücadelesinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Zor yıllarda Cumhurbaşkanı, Başbakan, muhalefet lideri olarak önemli sorumluluklar üstlendi" dedi.

Çiçek, Demirel'in Güniz Sokak'taki evine taziye ziyaretinde bulundu. Çiçek'i eve gelişinde Demirel'in doktoru Aylin Cesur karşıladı.

Demirel'in yeğeni Nihan Demirel Atasagun ve diğer aile fertlerine taziyelerini ileten Çiçek, çıkışta gazetecilere açıklama yaptı.

Süleyman Demirel'in, Cumhuriyet ve demokrasiyle yaşıt bir hayat hikayesi olduğunu belirten Çiçek, şöyle konuştu:

"Hepimizin hayatında olan bir insan. Türkiye'nin demokratikleşmesinde, demokratik hayat mücadelesinde önemli bir yere sahip oldu. Zor yıllarda Cumhurbaşkanı, Başbakan, muhalefet lideri olarak önemli sorumluluklar üstlendi. Yakın siyasi tarihimizin tüm yönleriyle anlaşılabilmesi bakımından merhum Cumhurbaşkanımızın süreç içinde yaptıklarının, yapamadıklarının çok iyi bilinmesi gerekiyor. Hepimizin bu hayattan alacağı dersler, örnekler var. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Sevdiği eşiyle buluşacak belki, tek teselli yönü burası. Allah rahmet eylesin, hepimizin başı sağ olsun."

Yakınları Güniz Sokak'taki evine gelmeye başladı

Süleyman Demirel'in vefat haberiyle Demirel'in ailesi ve yakınları Güniz Sokak'taki evine gelmeye başladı.

Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in damadı CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Demirel'in doktoru Aylin Cesur ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal sabah saatlerinde Güniz Sokak'taki eve geldi.

Aylin Cesur, çok üzgün olduğunu belirterek, "Babamı kaybettim. Çok büyük bir devlet adamıydı. Türkiye'nin her yerinde izi var" dedi.

Mehmet Haberal da üzüntülerini dile getirerek, Demirel'in ülkenin kalkınmasına ve demokrasinin yerleşmesine önemli katkılar verdiğini söyledi.

Oldukça üzgün olduğu görülen İlhan Kesici de "Mekanı cennet olsun, Allah rahmet etsin" diye konuştu.

Daha sonra eve Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in kızı Nihan Demirel Atasagun geldi. Gözyaşlarını tutamayan Atasagun'u, Aylin Cesur, Haberal ve Kesici sarılarak teselli etmeye çalıştı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun da taziyeye geldiği eve Demirel'in yakınlarının ve sevenlerinin ziyareti sürüyor.

Güniz Sokak'taki evin bahçesine taziye ziyaretine gelenlere ikram için masalar yerleştirilirken, taziye defteri konuldu.
BİZE ULAŞIN