Tahşiye bombacılarına operasyon

Tahşiyeciler'e kumpas soruşturmasında yeni delillerin ortaya çıkması üzerine 20 Paralel polis hakkında gözaltı kararı çıkartılırken 18'i gözaltına alındı. Listede Tahşiyeciler'in evine bomba koyduğu iddia edilen 3 polis de va

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen Tahşiyeciler'e kumpas soruşturmasında, yeni delillere ulaşıldığı gerekçesiyle dün ikinci operasyon yapıldı. İstanbul merkezli 15 ilde yapılan operasyonda haklarında gözaltı kararı çıkartılan 20 polis "silahlı örgüte üye olma, örgütün amacı doğrultusunda faaliyette bulunma, resmi evrakta sahtecilik, suç uydurma, iftira" ile suçlanıyor. Yapılan baskınlarda 18 polis gözaltına alındı.

BOMBADA PARMAK İZİ
Şüpheliler arasında 2010'da Tahşiye cemaatinin İstanbul Bahçelievler'deki sohbet evine bomba koyduğundan şüphelenilen 3 polis de var. Bu polislerin parmak izlerinin evde bulunan bombalar üzerinde çıktığı belirtiliyor. Evde bulunan bombalarla Poyrazköy ve Zir Vadisi'nde bulunan bombaların seri numaralarının aynı olduğu, kafile numaralarının ise silindiği ortaya çıkmıştı. Emniyet fezlekesinde ve savcılık kararlarında Tahşiyeciler'e 22 Ocak 2010'da yapılan operasyon, Paralel örgütün eylemi olarak gösteriliyor. Tahşiyeciler'in lideri Mehmet Doğan'ın Fetullah Gülen'i eleştirince Fetullahçı polislerin Tahşiyeciler'e operasyon düzenlediği kaydediliyor. Emniyetteki Paralel ekibin, sahte delil üreterek Tahşiye grubuna kumpas kurduğu öne sürülüyor. Gülen'in, kendisine bağlı polislere operasyon talimatını şifreli olarak sohbetleri aracılığıyla verdiği belirtiliyor. Gülen'in sohbetinin yanı sıra Paralel Yapı'nın medya organlarında da gazete yazıları ve televizyon dizileri aracılığıyla Tahşiye operasyonunun önceden işlenmesi delil olarak gösteriliyor. 14 Aralık 2014'te ilk operasyonda, 37 şüpheliden 9'u tutuklanmış, soruşturmanın bir numaralı şüphelisi olan Gülen hakkında Tahşiyeciler'e yönelik operasyonun talimatını verdiği gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmıştı. Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın aralarında bulunduğu 28 şüpheli ise ilk operasyonda tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 14 Aralık operasyonunda tutuklanan 9 şüpheli şöyle: Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski emniyet müdürleri Tufan Ergüder, Ertan Erçıktı, Yurt Atayün. Ömer Köse, Kazım Aksoy, Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, emniyet amiri Mustafa Kılıçaslan.
BİZE ULAŞIN