'Koalisyon gündeme geldiğinde değerlendiririz'

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, "Önceliğimiz Türkiye'nin güçlü anamuhalefet markası olmaktır ama koalisyon seçenekleri gündeme geldiğinde hassasiyetle değerlendirir ve rolümüzü oynarız" dedi.

'Koalisyon gündeme geldiğinde değerlendiririz'
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, milletvekili genel seçimlerinin ardından seçim bölgesi olan Van'da teşekkür ziyaretlerinde bulundu.

İl başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Yüksekdağ, koalisyon hükümetinin kurulmasıyla ilgili, "Biz, en kısa sürede Türkiye'de bir koalisyon hükümetinin kurulmasını istiyoruz, tercih ediyoruz ve bunun için gerekli desteği vermeye hazır olduğumuzu da ifade ettik" dedi.

Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu şey bir erken genel seçim değildir. Koalisyon yoluyla hükümet kurmanın önünde şu an bir engel de yoktur. O nedenle tartışılan erken seçim gündeminin Türkiye'nin gündemi olmadığını çok net ifade etmek istiyorum. Biz o nedenle erken seçim seçeneğini reddediyoruz. En yakın olasılık şu aşamada seçimlerden birinci ve ikinci çıkan partiler arasında bir koalisyon kurulması olasılığıdır. Bu olasılığın ne kadar gerçeğe dönüşebileceğini hep birlikte göreceğiz. Bizim önceliğimiz elbette Türkiye'nin güçlü anamuhalefet markası olmaktır ama koalisyon seçenekleri, zorunluluklar, ihtiyaçlar gündeme geldiğinde de biz bunları hassasiyetle değerlendirir ve rolümüzü oynarız."

"Temel şart yerine getirilmeli"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye "Hükümet kuralım, başbakan sen ol" teklifi götürdüğü şeklindeki soruya Yüksekdağ, "Çok özel olarak benim yorum yapma ihtiyacı duyduğum bir teklif değil. Partiler arasında bu tip görüşmelerin olması doğaldır, sürdürülebilir. Eğer bir CHP, MHP koalisyonu da kurulacaksa mutlaka ve mutlaka temel olan bir şartı yerine getirmesi gerekir. Türkiye'nin barışı ve Çözüm Süreci konusundaki görevini yerine getirmesi gerekir. Kırmızı çizgi diye diye memleketi böldüler, parsellediler. Bu bölünmüşlüğün üstesinden gelmesi gerekiyor bütün koalisyon seçeneklerini" yanıtını verdi.
BİZE ULAŞIN