Erdoğan: Hükümet kurulamaz duruma düşürmenin vebali ağırdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 22. Olağan Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Hükümet kurulamaz duruma düşürmenin vebali ağırdır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi 22. Genel Kurulu'na katıldı. Genel Kurul'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihracatçılara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa dışına asla çıkmadım

İhracatçıların bütün zorluklara rağmen cesaretle, akılla ve enerji ile sürekli yeni pazarlar bularak büyümeyi sürdürdüğünü söyleyen Erdoğan, "Sizler karşınıza çıkan dağlar ne kadar yüksek olursa olsun mutlaka dağ kenarından bir yol buldunuz. Başarınızla ülkemizi bayram yerine döndürdünüz. İhracat ülkemizin ortaya koyduğu büyümenin amiral gemisi oldu. İnşallah 2023 hedeflerimizin de amiral gemisi yine ihracatçılarımız olacak. Bu yılın ilk çeyreğinde ihracatta yaşana daralmanın küresel konjonktürden kaynaklandığın biliyoruz. Yaşanan daralmanın geçici olduğuna inanıyorum. Bir yandan ihracatçılarımızın daha çok gayret göstermesi ile diğer yandan devletin desteği ile kısa sürede yine arzu ettiğimiz büyüme rakamlarına ulaşacağımıza inanıyorum. Türkiye ihracatı ile turizmi ile pek çok defa öngörüleri aşan performanslar ortaya koymuştur. Önümüzdeki aylarda da benzer bir sürprizi hem kendi ülkemize hem dünyaya yaşatabileceğimizi ümit ediyorum. Türkiye'nin bugüne gelmesinde büyük emeği ve katkısı olan ihracatçımızın yeni Türkiye inşasında da aynı öncü rolleri üstleneceğine inanıyorum" diye konuştu.

"BU ÜLKENİN DEĞİL GERİLEMEYE DURMAYA DAHİ TAHAMMÜLÜ YOK"

Türkiye'de siyasi istikrar ve büyüme oranları arasında güçlü bir ilişki olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Ülkemizde hangi lider milletin desteğini en güçlü şekilde elde etmişse, onun döneminde Türkiye sürekli büyüme oranın yakalamıştır. Rahmetli Menderes, rahmetin Özal, rahmetli Demirel'in ilk dönemi aynı şekildeydi. Bu bakımdan tek parti iktidarlarının ülkemizde ayrı bir yeri vardır. Başbakanlık görev üstlendiğim 12 yılı aşkın dönem bu bakımdan Türkiye'de tarihi başarılara imza attığımız dönem oldu. Bugün ise küresel ekonomideki gelişmelerden, ülkemizdeki siyasi gelişmelerden kaynaklanan farklı bir duruma karşı karşıyayız. Her iki konuda da kısa sürede olumlu gelişmeler yaşanacağına ve yeniden arzu ettiğimiz ihracata ve büyüm performansına ulaşacağımıza inanıyorum. Bu ülkenin değil gerilemeye durmaya dahi tahammülü yok. Etrafı ateş çemberi olan Türkiye'nin hem kendinin bundan zarar görmemesi, hem de kardeşlerine yardım eli uzatması şart. Bunun için seçim sonrasının geçiş dönemini süratle tamamlayıp Türkiye'nin yönünü yeniden geleceğe çevirmek zorundayız" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN