"Paralel Devlet Yapılanması" sanıkları hakim karşısında

Sivas Emniyet Müdürlüğündeki usulsüz dinleme iddialarına ilişkin Sivas Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 4'ü tutuklu 15 polisin yargılanmasına başlandı.

Paralel Devlet Yapılanması sanıkları hakim karşısında
Yayın yasağı getirilen Sivas 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ilk duruşmasına tutuklu sanıklar 2. Sınıf Emniyet Müdürü Ömer S, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Şevki P, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Abdullah S. ve polis memuru Hasan G. ile tutuksuz yargılanan Başkomiser Celil K. ve Komiser Melih A, müşteki avukatları, bazı müştekiler ve tutuklu sanıkların yakınlarının katıldığı öğrenildi.

Tutuksuz yargılanan 9 sanığın ifadelerinin ise ikamet ettikleri illere yazılacak talimatla alınacağı belirtildi. Duruşmada, 142 sayfalık iddianamenin okunmaya başlandığı kaydedildi.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" ve "haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek" suçlarından bazı emniyet mensupları hakkında soruşturma başlatmıştı.

Bu kapsamda, Sivas merkezli 18 ilde 13 Mart'ta operasyon düzenlenmişti. Operasyon kapsamında 7 polis tutuklanmış, tutuklanan emniyet mensuplarından eski İstihbarat Şube Müdürü Fatih A, Komiser Melih A ve polis memuru İbrahim A. daha sonra serbest bırakılmıştı.
BİZE ULAŞIN