Ehliyet sınav yerleri sorgulama

Ehliyet sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak? MTSAS – 3 ehliyet sınavına az bir süre kala adaylar heyecan ile sınava gireceği zamanı bekliyor. MEB tarafından yapılacak olan Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı 27 Haziran tarihinde yapılacak. Ehliyet almak isteyen adaylar ilk olarak yazılı sınava ilerleyen tarihlerde de direksiyon sınavına girecekler. Ehliyet Sınav giriş yerleri öğrenmek ve sorgulamak için detaylara bakınız. Peki ehliyet sınav yerleri açıklandı mı? İşte bu sorunun yanıtı ve tüm detaylı açıklamalar.

Ehliyet sınav yerleri sorgulama
Ehliyet sınav giriş yerleri belli oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2015 MTSAS – 3 Ehliyet sınavı giriş yerlerini açıklayacak. Ehliyet sınavı 27 Haziran 2015 tarihinde yazılı olarak gerçekleştirilecek. Motor, Trafik ve çevre, ilk yardım testlerinden yapılacak. 100 üzerinden 70 not ve üzeri alan adaylar sınavdan başarılı sayılacak. 2015 Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı (MTSAS) – 3 sınav yerleri sorgulama işlemleri haberimizin detaylarında yer almaktadır. İşte Ehliyet sınav yerleri öğrenme ekranı. (Ehliyet sınav giriş yerleri MEB tarafından açıklandığında aynı anda haberimizde olacak.)

Ehliyet sınav giriş yerleri öğrenmek için tıklayınız!

Ehliyet sınavlarına en fazla kaç kez girilebiliyor?

2014 Ehliyet sınavları e-kılavuzunda göre, adaylar, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahip. Sınav döneminde sınava girmeyen adayın 1(bir) hakkı kullanılmış sayılıyor. Adayın sınav gününde sınava giremeyeceğini gösteren, yatakta tedavi gerektiren doktor raporu varsa 4 (dört) yazılı (test) ve 4 (dört) uygulama sınav hakkı bittikten sonra girmediği sınav için 1 (bir) hak daha kullanabilyor. Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersi sınavlarında dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler istemesi hâlinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve sertifika sınıfında belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört dönem daha sınava girebiliyor. Teorik derslerin sınavından dört dönem sonunda, direksiyon eğitimi dersi sınavında ise ikinci dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, kayıt işlemlerini tamamlamak ve ücretlerini ödemek suretiyle kurslara yeniden kayıt yaptırabiliyor.

MEB'in yayınladığı ehliyet e-kılavuzuna göre, adayların, sınavda başarısız olduğu taktirde tekrar sınava girmesi ve sınava girebilmek için sınav ücretini yatırması gerekiyor.

Ehliyet türleri şu şekilde

İlk defa yazılı(test) sınava girecek adaylar sertifika türlerine göre;


A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sertifika türlerinde;

*İlk Yardım Dersi,
*Trafik ve Çevre Dersi,
*Araç Tekniği Dersi'nden sorumlu olacaktır.
70 ve üzeri puan alan aday başarılı sayılıyor
Ehliyet sınavları nasıl deperlendiriliyor?
Adayların derslere göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan hesaplama yapılır.
Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan aday başarılı sayılır. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.

EHLİYET SINAVINA GİRECEK OLAN ADAYLARDA BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan kursiyerler, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu müdürlüklerine kayıt yaptıracaktır. Kayıt şartları aşağıda belirtilmiştir.
a. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.
b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.
c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)
ç. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almışolmak.
d. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen "sürücü olur" sağlık raporualmış olmak.
e. "Sabıka kaydının olmadığına dair" dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.
f. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.
g. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.
ğ. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

YENİ YÖNETMELİK

Yeni yönetmeliğe göre sürücü adayının tek seferde park etmesi, aracı sınav esnasında hiç stop ettirmemesi, yokuşlarda el freni kullanmadan kaldırması gerekiyor.

Sürücü Kursları ve eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, direksiyon sınavında başarısız olunmasında en büyük etkenler arasında yer alan bu hatalarda adaya ikinci bir hak verilmesi için teklif hazırladıklarını söyledi.

Yılmaz, adayların aşırı heyecan nedeniyle sınav esnasında araç kullanma becerilerinde aksaklıklar olabileceğini vurgulayarak, "Deneyimli bir şoför bile zaman zaman tek seferde park edemez, kullandığı aracı stop ettirebilir ya da el freni kullanmadan yokuşlarda kalkamaz. Sürücü adaylarının bu becerilerden tek seferde, hata yapmayacakları bir sınava tabi tutulması çok sayıda adayın direksiyon sınavından kalmasına neden oluyor" diye konuştu.
Sürücü adayının akıcı trafikte araç kullanma becerisi, şerit ihlali yapmaması, yaya haklarına uyması, trafik ışıklarına dikkat etmesi gibi unsurların çok daha önemli olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:
"Adaya yokuşta durup kalkma becerisini isterse el freni yardımıyla yapması, tek seferde park edememesi ya da aracı stop ettirmesi halinde adaya bir hak daha tanınması yönündeki tekliflerimizi Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne sunduk. Genel Müdürlük, sınavlarda yaşanan bu tür aksaklıklara çok karşı duyarlı ve bizden gelen önerileri dikkate alıyor. Bu aksaklığın giderilmesi için görüşmelerimiz devam ediyor."

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

27 Haziran 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları 07 Temmuz 2015 tarihinde açıklanacak.
22 Ağustos 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları ise 02 eylül 2015 tarihinde açıklanacak.
10 Ekim 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları 20 Ekim 2015 tarihinde açıklanacak.
12 Aralık 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavının sonuçları 22 Aralık 2015 tarihinde ilan edilecek.
Ehliyet sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak? MTSAS – 3 ehliyet sınavına az bir süre kala adaylar heyecan ile sınava gireceği zamanı bekliyor. MEB tarafından yapılacak olan Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı 27 Haziran tarihinde yapılacak. Ehliyet almak isteyen adaylar ilk olarak yazılı sınava ilerleyen tarihlerde de direksiyon sınavına girecekler. Ehliyet Sınav giriş yerleri öğrenmek ve sorgulamak için detaylara bakınız. Peki ehliyet sınav yerleri açıklandı mı? İşte bu sorunun yanıtı ve tüm detaylı açıklamalar.
BİZE ULAŞIN