İşte 25. meclis

25. Dönem Meclis'in milletvekilleri dünkü açılışta yemin etti. Üç dönem kuralına takıldığı için bu dönem milletvekili seçilemeyen ancak Kabine'de bulunan isimler de dün Genel Kurul'da yer aldı

İşte 25. meclis
Milletvekilleri dün TBMM'de yemin etti. Böylece 25. Dönem parlamentosu resmi olarak görevine başladı. Yemin törenine Türkiye'nin 16 yıl içinde yaşadığı dönüşüm damgasını vurdu. Bundan tam 16 yıl önce milletvekili seçilen ancak başörtüsü nedeniyle yemin ettirilmeyen Merve Kavakçı'nın kardeşi AK Parti İstanbul milletvekili Ravza Kavakçı, Genel Kurul'a ablasının başörtüsü ile geldi. Kavakçı, başörtüsünü ablasının tasarladığını 16 yıl önce yaşanan olaya dikkat çekmek için bu başörtüsünü taktığını söyledi. TBMM Genel Kurulu "en yaşlı üye" sıfatıyla Geçici Başkan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Baykal, "25. Dönem 1. Yasama Yılı"nın ilk birleşimini açtı. Yemin törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı TBMM Başkanvekili Seyit Eyüpoğlu karşıladı. Baykal Başkanlık Divanında yerini aldığı sırada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Cumhurbaşkanlığı locasına geldi. Baykal, birleşimi açtıktan sonra Erdoğan'ın Genel Kurul'a geldiğini bildirdi. Erdoğan'ı muhalefet milletvekilleri alkışlamadı.

LİDERLER TOKALAŞMADI: Genel Kurul'a ilk gelen lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş salona girdi. Genel Kurul'a en son Başbakan Ahmet Davutoğlu geldi. Liderler birbirleriyle tokalaşmadı. Deniz Baykal'ın konuşmasının ardından vekiller sırayla yemin etmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreni için Atatürk adına yapılan 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Genel Kurul'dan ayrıldı.

GENEL KURUL'DA 550+10: Yemin törenine hükümet tam kadro katıldı. 3 dönem kuralına takıldığı için bu dönem milletvekili seçilemeyen bakanlar Bülent Arınç, Ömer Çelik, Nurettin Canikli, Mevlüt Çavuşoğlu, Taner Yıldız, Ali Babacan, Mehdi Eker ile seçimler nedeniyle dışarıdan atanan Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin milletvekili olmamalarına rağmen Genel Kurul'da yerlerini aldı.

16 YIL SONRA MECLİS'TE: 16 yıl önce Meclis'te başta Bülent Ecevit ve bazı partililer tarafından, başörtüsü ile yemin törenine geldiği için yoğun tepki gösterilen Merve Kavakçı'nın kardeşi, İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı, Meclis'e ablasının başörtüsüyle geldi. Kuliste soruları yanıtlayan Ravza Kavakçı, "Ablam gelemedi, bari başörtüsü burada olsun istedik" dedi.

GECE 22.30'DA YEMİN ETTİ

Meclis'in saat 15.00'teki açılış törenine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genel Kurul'da bir süre kaldıktan sonra ayrıldı. Davutoğlu gece 22.30'da gelerek yemin etti. AK Partili vekiller Davutoğlu'nu ayakta alkışladı.

CHP'Lİ VEKİLDEN GARİP HAREKET

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, yemin sırasında 'Namusum ve şerefim' üzerine derken sol yumruğunu sıkıp havaya kaldırdı, sağ elini ise kalbinin üzerine koydu.

KARABURUN'A ÖZEL RAMPA GETİRİLDİ

Baykal'dan sonda ilk yemini AK Parti Bursa Milletvekili engelli Bennur Karaburun yaptı. Karaburun'un kürsüye gelmesi için rampa hazırlandı. Karaburun'un yemin etmesinin ardından rampa görevliler tarafından kürsünün önünde alındı.

KARŞILAMA GÜLLERLE

Milletvekili sıralarına güller bırakıldı.
Meclis'teki sandalye dağılımı nedeniyle oturma düzeni değişti.
Vekiller hatıra fotoğrafı çektirdi.
Salona ilk gelen AK Partili vekiller, en son gelen ise HDP'li vekiller oldu.
Kadın vekillerin kıyafetlerinde beyaz, mavi, kırmızı, pembe ve siyah-beyaz renkler dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin törenini kendisine ayrılan locadan izledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı AK Partili vekiller ayakta alkışladı.
3. Dönem kuralına takıldığı için bu dönem aday olmayan eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genel Kurul'u eski Meclis başkanlarından Köksal Toptan ile birlikte locadan izledi.
Törene ABD Büyükelçisi John Bass ve bazı büyükelçiler de katıldı.
Açılış töreninde Celal Doğan'ın dışındaki HDP'li milletvekilleri İstiklal Marşı okumadı.
Türkçeyi iyi bilmeyen HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, yemin töreninde telaffuzda zorlandı.
Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan da yemin ederek milletvekilliği görevine başladı.
AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, heyecandan orucunu bozuyordu. Kürsüdeki suya uzanırken "Oruç, oruç!" uyarılarıyla vazgeçti.
MHP lideri Bahçeli, saat 23.21'de yemin etti. Demirtaş ve Kılıçdaroğlu yemin ederken Meclis'e gelmeyen Başbakan Davutoğlu, Bahçeli yemin ederken yerini alarak alkışladı.
BİZE ULAŞIN