MHP'nin adayı çatıdan

MHP Meclis Başkanlığı maratonuna, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ile birlikte çatı adayı olarak desteklediği İhsanoğlu ile girecek

MHP'nin adayı çatıdan
MHP'nin TBMM Başkan adayı, İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. Meclis'te yemin töreninin ardından gözler salı günü yapılacak olan Meclis Başkanlığı seçimine çevrildi. Meclis aritmetiği nedeniyle her partiden adayın kazanma şansı bulunan seçimler için MHP'den İhsanoğlu adaylık dilekçesi verdi. Partiden yapılan açıklamada, başka bir başvurunun beklenmediği, grup kararı alınamadığı ancak adaylarının İhsanoğlu olduğu belirtildi.

* 4 ÖZELLİK ÖNE ÇIKARDI: İhsanoğlu'nun yanı sıra İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu'nun da adı Meclis Başkan adaylığı için öne çıkmıştı. Ancak İhsanoğlu "devleti bilmesi, bürokrasiyi bilmesi, uluslararası tanınırlığı ve saygınlığı olması nedeniyle" tercih edildi. İhsanoğlu'nu öne çıkaran dördüncü özellik ise kendisine bu konuda gelen teklifleri önce Genel Başkan Devlet Bahçeli ile görüşerek, takdiri ona bırakması oldu. Çeşitli partilerden gelen temasları Bahçeli ile birlikte değerlendiren İhsanoğlu, MHP'nin adayı olarak yarışacak.

* ÇATI ADAYDI: İhsanoğlu geçtiğimiz yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan ve Selahattin Demirtaş'ın rakibi olmuştu. Geçmişte İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanı olarak görev yapan 'Devlet Üstün Hizmet Madalyası' sahibi olan İhsanoğlu, CHP ve MHP'nin 'çatı adayı' olarak yarışmış ve kaybetmişti. İhsanoğlu, bir önceki Meclis Başkanı olan Cemil Çiçek gibi Yozgat kökenli bir aileden geliyor ve Kahire doğumlu.

* BAYKAL'A OLUMLU BAKILMIYOR: İhsanoğlu'nun CHP ve AK Parti'den de oy olması bekleniyor. Ancak bu olmaz da İhsanoğlu 4'üncü tura kalamazsa, bu defa kalan adaylar arasında bir karar verilecek. MHP'nin, son 2'ye kalması durumunda CHP'nin adayı olan Deniz Baykal'ı desteklemesi beklenmiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Baykal'ın seçim sonrası yaptığı görüşme ve MHP lideri Bahçeli'nin "Yeni bir karanlık 116 gün mü geliyor?" yorumu dikkat çekmişti. Bahçeli, partinin Başkanlık Divanı toplantısında Erdoğan'a başbakan olma yolunun Baykal tarafından açıldığını iddia ederek, yeni bir sürecin başladığını ima etmişti.

* BAŞKANVEKİLİĞİNE KORAY AYDIN: MHP, Meclis Başkanvekilliği için de İstanbul Milletvekili Meral Akşener'in yerine Trabzon Milletvekili Koray Aydın'ı belirledi. Meclis Başkanvekilliği için Akşener'in isminin fazlaca telaffuz edilmesinden rahatsız olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli daha önce yaptığı açıklamada, "MHP'de baştan sona hep Meral Akşener, Meral Akşener vardır demek edepsizliktir, partiye hakarettir. Zannediyorum başkanvekilliğini de kaybetti" sözleriyle Akşener'in adaylığının yolunu kapatmıştı.
BİZE ULAŞIN