MGK toplantısı sona erdi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

MGK toplantısı sona erdi
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Kurulun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki haziran ayı olağan toplantısı saat 15.10'da başladı. Toplantı 4 saat sürdü.

MGK BİLDİRİSİ

Yapılan açıklamada öne çıkanlar:

SURİYE'DE YAŞANANLAR

Güney komşularımızdan Suriye'de cereyan eden hadiseler etraflıca değerlendirilmiş, muhtemel tehditler ele alınmış, sınırlarımızda alınan ilave güvenlik tedbirleri üzerinde durulmuştur. Bölgede yaşayan sivil halkı hedef alan terör saldırıları ile bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine yönelik eylemlerden duyulan endişe dile getirilmiştir.

Alınacak tedbirler hassasiyetle değerlendirilmiştir. İnsani çalışmalar devam edecek. Sivil halka yönelik eylemler endişe verici.

Milletimizin kardeşlik duygularını ve bir arada yaşama iradesini zayıflatarak ülke genelinde vatandaşlarımızın güvenliğini ve hayat hakkını ortadan kaldırmayı hedef alan terör örgütlerine yönelik mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin altı çizilmiştir.

MGK'DAN KIRMIZI KİTAP VURGUSU

Güncellenen belgenin Bakanlar Kurulu kabulünde yarar var.

PARALEL YAPIYLA MÜDADELE

Milli güvenliğimizi tehdit eden, başta Paralel Devlet Yapılanması olmak üzere, tüm yasadışı oluşumlara karşı yürütülen mücadeleye kararlılıkla devam edileceği bir kez daha dile getirilmiştir.

Yemen, Libya ve Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerin ele alındığı aktarılan açıklamada, Ukrayna'daki gelişmelerin görüşüldüğü ve çatışmaların sona erdirilerek Minsk Önlemler Paketi'nin uygulanmasının öneminin vurgulandığı belirtildi.
BİZE ULAŞIN