Paralel Yapı 'cami' dedi ama AVM yaptı

Sincan'da Paralel Yapı'ya yakın dernek "Daha büyüğünü yapacağız" vaadiyle halkı kandırıp cami ve imam hatip lisesini yıktı. Bu vaatle belediyenin arazisini çok ucuza alıp vatandaştan bağış toplayan dernek, cami yerine AVM yaptı. 18 kişi için hapis isteniyor

Paralel Yapı 'cami' dedi ama AVM yaptı
Ankara Sincan'da 1969'da Mehmet Kütükçüoğlu isimli bir hayırsever tarafından yaptırılan Kütükçüoğlu Merkez camisinin yanında imam hatip okulu ve Kuran kursu bulunuyordu. Paralel Yapı zamanla, Kuran kursunu ve İmam Hatip Lisesi Yaptırma Derneği'ni ele geçirip adını Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Destek Derneği yaptı. Dernek; Sincan Belediyesi ve çevre esnafını, çarşının ortasında kalan imam hatip okulu (İHL) ile camiyi yenileyip büyütmek istediğine inandırdı. Sonuçta da okul, cami ve Kuran kursu yıkıldı. Cami arazisini büyütmek için mevcut 2165 metre karelik araziye hemen yan tarafta bulunan Sincan Belediyesi'ne ait 4159 metrekarelik alan da dahil edilmek istendi.

'DİNİ YAPIDIR' ŞERHİ VAR
Bu amaçla belediye tarafından 2010'da ihale açıldı. Araziyi yok pahasına bir fiyata alan Paralel dernek, caminin Kocatepe Camisi gibi büyük bir ibadet merkezi olacağı iddiasıyla vatandaştan bağış topladı. Ancak izinler tamamlanıp sözde cami inşaatı başladığında, cami değil AVM yapıldığı görüldü. Oysa ihaleye çıkarılan parsel için "dini yapı alanıdır, amacı dışında kullanılamaz" şerhi bulunuyordu. Dernek, tanesine 2 milyon lira değer biçilen 181 iş yeri olan alışveriş merkezi inşa etti, cami ve imam hatip lisesi içinse küçük bir yer ayırdığı belirlendi. "Cami yapıyoruz" diye belediyeden çok ucuza arazi alıp vatandaşlardan para toplayan Gülen gurubuna yakın derneğin, AVM inşaatına başladığı şeklinde ihbar yağması üzerine soruşturma başlatıldı. 6 ay süren çalışmalar sonucunda geçtiğimiz nisan ayında Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri operasyon başlattı. Aralarında Sincan Sanayicileri ve İşadamları Derneği (SİSİAD) yöneticilerinin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 6'sı tutuklandı.

DEĞERİNİN 7'DE BİRİNE...

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Hamdi Kaya tarafından yürütülen soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı. İddianamede 18 şüpheli hakkında dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma ve güveni kötüye kullanma gibi birçok suçtan hapis talep edildi. İddianamede, derneğin 2010'da belediyeye ait 4159 metrekare araziyi çok ucuza aldığı, 2010 ve 2011'de plan tadilatları ile yapının kullanım alanlarının yükseltildiği ve cami merkezli projenin, ticari alanları ön planda olan bir projeye dönüştürüldüğü kaydedildi. Piyasa değerinin çok altında bir muhammen bedelle açılan ihalenin, 2 milyon 12 bin lira gibi bir rakama derneğe kaldığı ancak bu arazinin gerçek fiyatının 15 milyon lira civarında olduğu ve ihaleye giren 2 kişi ile dernek yöneticilerinin akrabalık ve iş ilişkilerini de göz önünde bulundurulunca ihaleye fesat karıştırıldığının şüpheden uzak olduğu dile getirilen iddianamede, derneğin henüz ihaleyi almadan 2 milyon 15 bin liralık kredi başvurusu yaptığı, bu durumun da ihalenin alım bedelinin önceden bilindiğini ortaya koyduğu vurgulandı.

BİZE ULAŞIN