Davutoğlu: CHP ile daha ileri aşamadayız

Davutoğlu: CHP ile daha ileri aşamadayız

  • Gündem
  • Perşembe 16.07.2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk tur koalisyon görüşmelerini başarılı bulduğunu ifade ederek, ilk turda CHP ile daha ileri bir aşamada olduklarını belirtti. Davutoğlu, "CHP ile daha ileri bir aşamadayız. Yöntemde anlaştığımız için CHP uygun gördü ve 'başlayabiliriz' dedi. Ama bu MHP'ye uzak olduğumuz ve HDP'den koptuk anlamına gelmez" dedi. Başbakanlık Konutu'nun bahçesinden yapılan NTV yayınında konuşan Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

İLK TUR BAŞARILI:
Partilerle yöntem konusunda anlaşmış durumdayız. Ekiplerimiz bayram sonrasında detaya inecekler. İlk turu çok başarılı buluyorum. CHP ile daha ileri bir aşamadayız. Çünkü, yöntemde anlaştığımız için CHP uygun gördü ve 'başlayabiliriz' dedi. Ama bu MHP'ye uzak olduğumuz anlamına gelmez. HDP ile de kopukluk anlamına gelmez.

KAPI KAPAMA YOK:
Sayın Bahçeli yeni bir şey söylemedi, aksine 'muhalefette kalmayı tercih ediyorum' dedi. 'Arkadaşlarımızın temas etmesinde fayda var' dedi. Burada kapı kapama tavrı yok. Bahçeli ile gerekirse yine bir araya geleceğiz

HDP İLE ARAYIŞTA OLMAYIZ:
HDP'ye gelince; sayın Demirtaş ilk gün 'AK Parti ile işbirliği içinde olmayacağız' dedi. Biz de böyle dendiğinde illa ki onlarla arayış içinde olmayız. Yüzde 41'in ne anlama geldiğini bazı arkadaşlar yeni anlıyor. HDP'de AK Parti ile anlaşabiliriz tutumunu gördüm.

HALKIMIZ MÜSTERİH OLSUN:
AK Parti Ankara İl Başkanlığı'nın iftarına katılan Davutoğlu, ilk tur koalisyon görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Davutoğlu, Hükümeti kuramazsak ve seçim mukadder olursa netice ne olursa olsun aziz milletimizin müsterih olmasını ve geleceğe ümitle bakmasını istirham ediyorum. Türkiye'de 78 milyonu kucaklayan AK Parti kadroları vardır ve duruma hakimdir" dedi.
BİZE ULAŞIN