'Kaybedecek 1 saniye bile vaktimiz yok'

Davutoğlu: Kapıları kapatmak yerine bir an önce yeni hükümetin oluşumu için gayret sarf etmel

'Kaybedecek 1 saniye bile vaktimiz yok'
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu dün bayram namazını İstanbul'da Sultanahmet Camisi'nde kıldı. Vatandaşlarla bayramlaşan Davutoğlu ardından AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Davutoğlu burada yaptığı konuşmada ve öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken koalisyon görüşmelerine ilişkin şu mesajları verdi:

CHP'deki çoklu yapı tehlikeli

ANAHTAR AK PARTİ'DE:
Birileri yüzde 41 gibi yüksek bir oran almamıza rağmen 4 partili bir Meclis oluşması sebebiyle, tek parti iktidarı olmamamız dolayısıyla neredeyse bayram ettiler, şenlik yapmaya kalktılar 8 Haziran sabahı. Ama bir aylık süreç gösterdi ki Türkiye'de siyasetin de Türkiye'nin de gönül coğrafyasının da kaderi, anahtarı hala ve bundan sonra da daima AK Parti'nin elinde olacak. Milli irade şunu gösterdi; yüzde 41 ile en yakın partiye yüzde 16 puan fark ile Meclis Başkanlığı'nı da Başbakanlığı da hak eden ve bu hak ettiği sorumluluğu da hakkınca taşıma kudretine sahip yegane parti AK Parti'dir.

'İhtiyaç olursa tekrar görüşülür'

BLOK İDDİASI ÇÖKTÜ:
Biz, milli iradeden ve milli iradenin gereğini yapmaktan bahsederken, onlar önce yüzde 60'lık bir bloktan bahsettiler. Sanki bu 3 partiye oy verenlerin hepsi, ortak bir hedef için oy vermiş gibi hayali bir vehimden, bir yüzde 60'lık bloktan bahsettiler. Biz ise soğukkanlı bir şekilde, ilkeli bir tutumla Meclis Başkanlığı seçimlerine hazırlandık. Sonuç ne oldu? Meclis Başkanı yine AK Parti'den seçildi ve yüzde 60'lık blok iddiası olduğu yerde çöktü.

İki siyasi partiyle koalisyonun yapılamayacağı anlaşıldı

KAYBEDECEK BİR SANİYE YOK:
Bu ülkenin kaybedecek bir saniye dahi vakti yok. Onun için zamana oynamak, onun için sürekli kapıları kapatmak ya da değişik alternatifler üzerine yeni senaryolar yazmaktansa bir an önce AK Parti öncülüğünde bir yeni hükümetin oluşumu için gayret sarf etmek durumundayız. Evet, bu hükümet de AK Parti öncülüğünde kurulacaktır.

SALI GÜNÜ GENİŞLETİLMİŞ MYK:
Salı günü AK Parti MYK'sını genişletilmiş bir şekilde toplamayı düşünüyorum. MYK'da, arkadaşlarımıza hem bilgi aktaracağız hem de değerlendirmeler yapacağız. Bütün bu izlenimleri aynı gün Bakanlar Kurulu ve partinin diğer organlarında da görüşeceğiz. En doğru kararları, adımları en doğru zamanda atmak için çaba sarf edeceğiz. Bayram sonrasında bu çalışmaları sürdüreceğiz inşallah.

DEKLARASYON ÇAĞRISI:
Çevredeki ateş çemberinin içinden Türkiye, barışla, istikrarla ve kalkınmayla çıkacaktır. Partilere çağrımız şudur; özellikle de HDP'ye. Şiddet ile terör ile aralarına bir mesafe koymak durumundalar. Hep beraber 4 partinin liderleri olarak ortak bir deklarasyona imza atalım ve diyelim ki; Türkiye'de, demokrasinin en iyisinin yaşandığı bu ülkede genel seçimler gerçekleştikten sonra artık 4 parti de şiddete ve teröre karşı barışın ve demokrasinin, hakkın, adaletin ve bu ülke kalkınmasının yanında ve önünde olacaktır.
BİZE ULAŞIN