Teröre şafak darbesi

DAEŞ ve PKK'nın kanlı eylemleri karşısında, eşzamanlı ve topyekûn mücadele stratejisi hayata geçirildi. DAEŞ hedeflerine yönelik F-16’larla hava operasyonu, terör örgütünü sınırdan püskürtme planının ilk ayağı. 18 ilde 10 bin polisin katıldığı şafak operasyonu da, terör örgütlerine yönelik kararlılığın göstergesi oldu

Teröre şafak darbesi
PKK, DAEŞ ve aşırı sol örgütlerin, son dönemde Türkiye'yi şiddet sarmalına sokmayı hedefleyen eylemleri üzerine, tüm terör örgütleriyle eşzamanlı ve topyekûn mücadele stratejisi uygulamaya konuldu. Karar önceki gün Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde yapılan güvenlik zirvesinde alındı. Stratejinin ilk adımı olarak da dün gece hem DAEŞ hedefleri vuruldu hem de 18 ilde terör örgütlerine yönelik geniş bir operasyon düzenlendi.

DAEŞ'E ANINDA YANIT

Suruç'ta 31 genci katleden, önceki gün de sınırda bir astsubayı şehit eden terör örgütü DAEŞ'e, gündüz ve gece iki ayrı sınır ötesi operasyonda çok sert yanıt verildi. Sınırdaki askerlere saldırarak astsubay Yalçın Nane'yi şehit eden ve 2 uzman çavuşu yaralayan DAEŞ militanlarıyla çatışma çıktı. Çatışmada, Mehmetçiği şehit eden terörist öldürüldü. Sınırın diğer tarafında DAEŞ hareketliliği tespit edilince de gecenin ilerleyen saatlerinde ikinci operasyonun düğmesine basıldı.
Önceki gece saat 03:12'de Diyarbakır 8. Jet Ana Üs Komutanlığı'ndan kalkan 3 F-16, 03:40 - 03:53 saatleri arasında DAEŞ terör örgütüne ait 3 hedefi yok etti. Vurulan noktaları bordo bereliler lazerle hedef gösterdi. Bombardımanda güdümlü füzeler kullanıldı. Operasyona DAEŞ militanlarının şehit ettiği Astsubay Yalçın Nane'nin ismi verildi. DAEŞ'e, "Seni yuvalandığın yerde de vururuz" mesajı verilirken, Türkiye aynı zamanda koalisyon güçleriyle ortak harekat kararı aldı.
Operasyon, DAEŞ'in Türkiye sınırlarından püskürtülmesi için yapılan planlamanın ilk adımı olarak görülüyor. Muhaliflerin karadan destekleyeceği operasyonlarla DAEŞ güneye doğru itilecek, güvenli bölgeler gündeme gelecek.
Tüm terör örgütleriyle mücadelede yeni bir süreç başlatan Ankara, operasyonları sadece DAEŞ'le sınırlı tutmayacak. Yurtiçinde de PKK, DHKP-C, MLKP gibi terör örgütlerinin eylem yapmasının önüne geçilecek. Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da polisleri şehit eden terör örgütü unsurları ile şehirleri çatışma alanına çevirmeyi hedefleyen DHKP-C, kentlerde ve kırsalda yapılacak operasyonla etkisiz hale getirilecek. Nitekim bu karar doğrultusunda dün sabah Ankara ve İstanbul başta olmak üzere 18 ilde yaklaşık 10 bin polisle şafak operasyonu yapıldı. Yüzlerce adrese baskın düzenleyen polis, 37'si yabancı uyruklu olmak üzere 297 şüpheliyi yakaladı. İstanbul'da çıkan çatışmada da bir terör örgütü üyesi öldürüldü.

ELEMAN VE PARA SAĞLIYORLAR

Gözaltına alınan ve özellikle Suriye ve Irak'ta yaşanan çatışmalar için Türkiye'den militan ve maddi destek temin eden örgüt üyeliğinden sabıkalı bu kişilerin, kimi zaman örgüt kamplarına da giderek üst düzey yöneticilerden talimatlar aldıkları belirlendi. Bu talimatlar doğrultusunda Türkiye'de, PKK'nın gençlik yapılanması olarak bilinen YDG-H üzerinden örgütün dağ kadrosuna eleman kazandırıldığı ortaya çıkarıldı. Şüpheliler arasında değişik tarihlerde düzenlenen yasadışı eylemlerde maske takıp molotof bombası atanlar bulunuyor.
Yine aynı şekilde DAEŞ terör örgütüne eleman temin edip, maddi destek sağlayan bir organizasyon da deşifre edildi. Kimi üyelerin, zaman zaman sınırı geçip Suriye'de DAEŞ saflarında çatışmalara katılıp geri döndükleri de tespit edildi.

PARS FİLOSU, DAEŞ VE PKK'YA CEHENNEMİ YAŞATTI

Suriye topraklarının 14 km kadar içerisinde bulunan DAEŞ hedefleri, dün sabaha karşı saat 03.40'ta başlayan operasyonla Türk hava sahası terk edilmeden imha edildi. Hedeflerin yüzde 100 başarıyla yok edildiği belirtilen hava operasyonunda, "Pars" çağrı kodunu taşıyan 181. Filo Komutanlığı'na bağlı F 16 savaş uçakları görev aldı. El Tabiye, Burgide ve El Zahiriye bölgelerinde DAEŞ teröristlerinin toplanma merkezi ve karargah olarak kullandığı binalar, 28 km menzilli hassas güdümlü bombalarla vuruldu. DAEŞ'e 2'nci darbe ise akşam saatlerinde yapıldı. Saat 22.40 sularında Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetler Komutanlığı'ndan havalanan 20'nin üzerindeki F 16, Kilis'in karşısındaki DAEŞ mevzilerini yerle bir etti. 8. Ana Jet Üssü'nden peş peşe havalanan Pars filosuna ait F 16'lar ise PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarını hedef aldı. Yerel kaynaklar, Hakurk, Zap, Gare, Metina, Avaşin, Basyan ve Kandil'de örgütün sığınak, eğitim merkezi ve uçaksavar bataryalarının imha edildiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN