Cumhuriyet gürültü kavgasını işte böyle çarpıttı

İstanbul'da gürültü nedeniyle çıkan kavgada 18 yaşındaki Sedat Akbaş bıçaklanarak öldürüldü. Cumhuriyet Gazetesi "Batmanlı genci Kürtçe konuştuğu için öldürdüler" diyerek haberi çarpttı. Emniyet ise olayın gerçek yüzünü açıkladı. Olayda bıçağı ile çeken ve bir kişiyi yaralayan Akbaş'ın uyuşturucudan sabıkalı olduğu da ortaya çıktı.

Cumhuriyet gürültü kavgasını işte böyle çarpıttı

Cinayetle sonuçlanan olay, 6 Eylül Pazar gecesi 23.30 sıralarında İstanbul Kağıthane'ye bağlı Gültepe'de yaşandı. 18 yaşındaki Sedat Akbaş, Yahya Kemal Mahallesi'nde mahalle sakinleri ile arasında yaşanan kavgada bıçaklanarak öldürüldü. Olayı haberleştiren Birgün ve Cumhuriyet Gazeteleri, "Ailesi ile Kürtçe konuşan Batmanlı Sedat Akbaş, bir grubun bıçaklı saldırısına uğradı ve aldığı bıçak darbeleriyle yaşamını yitirdi" yazdı. 18 yaşındaki Sedat Akbaş'ın yaşını 21 olarak yazan ve Akbaş'ın kürtçe konuştuğu için öldürüldüğünü iddia ederek sosyal medyada infial ortamı yaratan iki gazete de, Akbaş'ın yakınlarının bu iddiayı öne sürdüğünü belirtti. Fakat İstanbul Emniyeti'nin tespitlerine göre bu iddia, cinayetle ilgili hiçbir resmi tutunak ve ifadelerde yer almadı. Üstelik Sedat Akbaş'ın yakınları da olayda görgü tanığı değildi.

BIÇAĞI ÇEKEREK YARALADI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü de olayla ilgili dün açıklama yaparak çıkan haberleri yalanladı. Açıklamada "Bazı basın ve yayın kuruluşlarında "Batmanlı genç telefonda Kürtçe konuştuğu için öldürüldü" şeklinde çıkan haber gerçeği yansıtmamaktadır. 06 Eylül 2015 günü Gültepe Mahallesi'nde meydana gelen olayda S.A. (18) isimli erkek şahıs bıçakla öldürülmüş, şüpheli C.K. (22) isimli erkek şahıs yaralanmıştır. Yapılan çalışmalarda S.A. adlı şahsın bahse konu sokak üzerinde kaldırımda alkollü vaziyette oturduğu ve rahatsız edici davranışlar sergilemesinden dolayı şüpheli H.K. (22), A.K. (45), M.K. (51), A.K. (29), O.A. (20) ve C.K. (22) isimli erkek şahıslarca olay yerinden gitmesi için uyarıldığı, bunun üzerine S.A. isimli şahsın üzerinde bulunan bıçak ile şahıslara saldırdığı ve C.K. isimli şahsı kolundan yaralanmıştır. Bu olayın sonrasında çıkan arbedede S.A. adlı şahıs bıçaklanarak öldürülmüştür" denildi. Böylelikle; olayda yaşamını yitiren Sedat Akbaş'ın kavgada ilk bıçak çeken kişi olduğu ve bir kişiyi yaraladığı ortaya çıkmış oldu.

UYUŞTURUCUDAN SABIKALI

Polisin tespitlerine göre; Sedat Akbaş olay yerinde gürültülü bir şekilde bağırarak konuşunca ve çevreye rahatsızlık verince mahalle sakinleri ile arasında tartışma çıktı. Ağız dalaşı kısa sürede küfürleşmeye dönüştü. Cinayetin yaşandığı Güler Sokak'ta Akbaş'ın kapısında oturduğu apartmandan inen dört kişiyle Sedat Akbaş arasında arbede yaşandı. Yanındaki bıçağı çıkaran Sedat Akbaş, Can K.'yı (22) yaraladı. Bunun üzerine Can K.'nın yakınları da kavgaya karıştı. Karmaşa sırasında Sedat Akbaş göğsünden bıçaklandı. Uyuşturucu kullanmaktan ötürü İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde suç kaydı bulunan Sedat Akbaş kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Cinayetin ardından Asayiş Şube Müdürlüğü soruşturma başlattı. Güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen Cinayet Büro Amirliği altı zanlıyı gözaltına aldı. Geçmişte sabıkaları bulunmayan ve İstanbul Emniyeti'ndeki işlemleri tamamlanan şüpheliler Can K., Hakan K., Ali K., Mehmet K., Ahmet K. ve Oğuz A. adliyeye sevk edildi.

BİZE ULAŞIN