Nerede oy kullanacağım? 1 Kasım 2015

1 Kasım’ da yapılacak olan erken seçim için YSK seçmen sorgulama sistemini açtı. Vatandaşlar nerede oy kullanacağını internet üzerinden kolayca sorgulayabilirler. İnternet üzerinden YSK seçmen sorgulama ekranına giriş ve seçim süreci hakkında tüm detaylar haberimizde!

Nerede oy kullanacağım? 1 Kasım 2015
7 Haziran günü yapılan seçimler sonucu herhangi bir parti tek başına iktidar olacak çoğunluğu elde edemedi. Bu çoğunluk elde edilemediği için koalisyon çalışmaları başladı ve Cumhurbaşkanı'nın görevlendirmesi üzerine siyasi partiler kendi aralarında koalisyon için görüşmelere başladı. Bu görüşmelerden de bir sonuç çıkmayınca Anayasa gereği 45 gün içinde bir hükümet kurulamadığından erken seçim kararı alındı. Bunun anlamı bizlerin tekrardan sandığa gidecek olmamızdır.

SEÇMEN SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

Erken seçim kararının alınması ile birlikte 1 Kasım 2015 günü tekrar sandığa gidilecek ve bir kez daha Milletvekili seçimleri için oy kullanacağız. Sizde 18 yaşınızı doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız sandığa gidip oy kullanabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi 7 Haziran 2015 günü yapılana genel seçimden hiçbir parti tek başına iktidar kuracak çoğunluğa sahip olamadan çıkmış ve bu durum ülkeyi koalisyon yönetimine yönlendirmiştir.


Siyasi partiler arasında yapılan koalisyon görüşmelerinden de bir sonuç çıkmayınca yeniden bir seçim kararı alınmış ve ülke 1 Kasım 2015 günü yeniden genel seçim için sandık başı yapacaktır. Bu noktada sizde 1 Kasım 2015 seçim günü oyunuzu hangi sandıkta atacağınızı merak ediyorsanız seçmen sorgulama uygulamasından yararlanabilirsiniz. 1 Kasım 2015 günü oy atabilme şartlarını yerine getiren her vatandaş sandık başı yapacak ve oy kullanacaktır.

Sizde bu şartları sağlıyor ve oyunuzu hangi sandıkta atacağınızı merak ediyorsanız seçmen sorgulama uygulamasından yararlanabilirsiniz. Seçmen sorgulama uygulamasından yararlanmak istiyor ve seçmen sorgulama uygulaması ile hangi sandıkta oy atacağınızı merak ediyorsanız bu sayfada yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz. Biz sizlere bu bölümde seçmen sorgulama işleminin nereden ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz. Sizde seçmen sorgulama uygulamasından yararlanmak istiyorsanız bu bölümü okumanız faydanıza olacaktır.

Sizde genel seçimlerde oy atacak ve oy atacağınız sandığın yerine, numarasını merak ediyorsanız seçmen sorgulamadan yararlanabilirsiniz. Seçmen sorgulama için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

• İlk olarak https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp adresine giriş yapınız.
• Daha sonra ise açılacak olan sayfada ilk olarak nüfusun kayıtlı olduğu ili belirlemeniz gerekmektedir. Bu işlemi yerine getirdikten sonra bir sonraki adımda geçmeniz gerekmektedir.
• Bir sonraki adımda girmeniz gereken bilgi ise TC kimlik numaranızdır. TC kimlik numaranızı da ilgili alana girdikten sonra bir sonraki adımda geçiniz.
• Daha sonra ise nüfusunuzda yer alan sıra numaranızı sıra no yazan alana girmeniz gerekmektedir.
• Bundan sonra ise son olarak resim doğrulama yazan bölümün yanında yer alan harf ve rakamları yine aynı kısmın altında yer alan kutucuğa girmeniz gerekmektedir.

Tüm bu bilgileri ilgili alanlara girdikten sonra sorgula butonuna basarak seçmen sorgulama işlemini yerine getirmiş olacaksınız. Seçmen sorgulama işlemini yapmak için yukarıda yer alan adımları izlemeniz yeterlidir. Bu adımları izleyip seçmen sorgulama işlemini yerine getirdikten sonra artık siz de seçim günü hangi sandıkta oy atacağınızı öğrenebilirsiniz.
BİZE ULAŞIN