Karaçöl yakalandı Akkaş aranıyor

Haklarında "örgüt kurma" iddiasıyla yakalama kararı çıkarılan "Paralel" hâkim Süleyman Karaçöl, Kütahya'da avukatının arabasında yakalanırken, savcı Muammer Akkaş ise aranıyor

Karaçöl yakalandı Akkaş aranıyor

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında "örgüt kurma" iddiasıyla soruşturma yürütülen eski savcı Muammer Akkaş ve eski hâkim Süleyman Karaçöl ile ilgili Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarıldı. Savcılık tarafından yakalama istenen hâkim Menekşe Uyar için de yurtdışına çıkma yasağı getirildi. Karardan saatler sonra Kütahya'da ikamet eden ancak evinde bulunamayan Karaçöl, Terörle Mücadele polisi tarafından avukatı Gökhan Gökalp'in arabasında dün yakalandı. Gözaltına alınıp Kütahya'dan İstanbul'a getirilen Süleyman Karaçöl, akşam saatlerinde Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Karaçöl, suçüstü halinin bulunmaması nedeniyle oy çokluğuyla serbest bırakıldı. Eski savcı Muammer Akkaş ise aranıyor.

Muammer Akkaş

MAHKEME BAŞKANINDAN ŞERH

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya, Karaçöl ile avukatı katıldı. Mahkeme heyeti, ''örgüt üyeliği'' ve "Cebir, şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarının katalog suçlardan olmasını dikkate alınarak, Süleyman Karaçöl'ün hakimlik sıfatını haiz olduğunu belirtti. Karaçöl'e atılı suçun tarihi, soruşturma tarihi, yakalama tarihi ve sorgulama tarihini süreç olarak değerlendiren mahkeme, Karaçöl hakkında suçüstü koşulları olmaması nedeniyle tutuklanma talebinin reddine oy çokluğuyla karar verdi. Mahkeme Başkanı Ferşat Aydın, Karaçöl'ün serbest bırakılmasına muhalefet şerhi düştü. Bu arada, Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin nöbetçi olduğu ancak örgüt suçlarında Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevli olması nedeniyle, Karaçöl ile ilgili kararın bu mahkeme adına Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince verildiği öğrenildi. HSYK, 12 Mayıs'ta Akkaş ve Karaçöl'ün meslekten ihracına karar vermişti.

'GÖRÜŞECEĞİZ'
Emniyetten çıkarılırken, elini kaldırarak "vatan sağolsun" dediği duyulan Karaçöl, polis aracına bindirildiği sırada "görüşeceğiz" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU